06 Kasım
Yorum Yap
#11117778

Digiturk'te Satış Sonrası Destek Ücretli!

Hayatımda duyduğum en saçma servis bedeli. recevier'da sıkıntı var. TV yi açıyorum peşinden recevier'i açıyorum TRT kanallarını açarsam görüntü geliyor. TRT dışında hangi kanala gelirsem geleyim herhangi bir görüntü alamıyorum. X bir kanala geliyorum görüntü yok sonrasında Digiturk kumandasından kırmızıya basıp recevier'i kapatıp tekrar kırmızı tuş ile açtığımda ilgili kanalın görüntüsünü alabiliyorum.


Bu durumu müşteri hizmetine aktarıyorum bana HDMI kablonuz takılı mı? Diye saçma bir soru soruyor. Hanımefendi'ye TRT'den görüntü aldığımı söylüyorum recevier'da sıkıntı var çok ısınıyor diyorum ben uzaktan yapılabilecek müdahaleyi yaptım 35 TL karşılığında size servis yönlendirelim diyorlar.


Arızalı bir ürününüz için servis gelecek bedeli ben mi ödeyeceğim diyorum yerinde hizmet aldığım için evet diyor. Ben yerinde hizmet istemiyorum gelin arızalı cihazınızı alın götürün kendi yerinizde yapın getirin o zaman. Hizmeti satana kadar neler neler yapıyorlar, sattıktan sonra kesinlikle arkasında durmuyorlar.

Emre 365 Okunma

Cevaplar

  • Digiturk Temsilcisi07 Kasım

    Sayın E.B. ile 07.11.2018 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

  • Digiturk Temsilcisi06 Kasım

    Sayın E.B., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler