Digiturk'e Abone Oldum Bana Zulmettiler

Feridun Feridun3 hafta önce

Ben F**Ç***. 10 yılı aşkın süredir İzmir Buca ilçesinde 1004965102 numaralı Digiturk abonesiyim. Yayın sinyal sorunu yaşadım ve hala devam ediyor. Defalarca Digiturk müşteri temsilcisini aradım sinyal sorunu yaşadığımı söyledim. TRT1 dışında hiçbir kanalı seyredemediğimi söyledim. Bana servis yönlendireceklerini ve 63 TL ücret alacaklarını kullanılması durumunda LNB dahil malzeme parasının ayrı faturalandırılacağını ve bayiye uzaklık 30 km üzerinde ise her km için ayrı ücret alınacağı müşteri temsilcisi tarafından özellikle tehdit vari ses yükseltisiyle ifade edildi. 

Düşünebiliyor musunuz bana çanak ve LNB takılmadı apartmanda bizzat apartmana ait uydu sistemi bulunduğu için buradan bağlantı yapıldı ve utanmadan takmadıkları muhtemelen arızalı LNB için para talep ettiler. Bu zamana kadar teknik personel olmam nedeniyle bir çok sorunu kendim hallettim servis bedeli vermedim. Bunun üzerine benden kaynaklı bir hata olmaması nedeniyle bu ücreti veremeyeceğimi üyeliğimin iptalini istedim. Yok efendim ancak faks çekmem gerekiyor veya bayiden yüz yüze görüşmem gerekiyormuş bununla da bitmiyor daha sonra tekrar modem montajı yapılan malzemeleri teslim etmek için yetkili bayiye gidiliyormuş artık daha neler var bilmiyorum. 

Bu arada verdikleri adresteki bayiye gittim. İzmir ilinde Babaoğlu denilen yetkili bir bayi. Benden hiçbir ücret almayacaklarını ve LNB arızalı ise ücretsiz değiştireceklerini söyledi. Ben razı oldum keşke tamam demeseydim 15-20 dakika sonra aranıp benden randevu talep edeceklerini söylediler. Ben tekrar tekrar gittim gelen giden ve arayan yok diye. Çünkü hiçbir bayiye telefon ile ulaşamıyorsun ama merkez telefon numarası veriyor tüm illerde durum aynıymış. Randevu için aramadılar kafalarına göre beni aramaksızın her gün değişen saatlere randevu yazmışlar ve her defasında gelmedikleri için randevu günü ve saatini değiştiriyorlarmış bunu genel müdürlükten öğrendim. Günlerdir hala gelecekler. Digiturk para alacağım bayi almayacağım diyor bu nasıl kurumsal firma? Müşteri mağduriyeti diz boyu. Artık Digiturk'ten umudumu kestim.  Sayın Şikayetvar.com a şimdiden teşekkür ediyorum inanıyorum gereğini yapacaklarına.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Digiturk Logo Digiturk 3 hafta önce

Sayın Feridun Ç., Kayıtlardaki e-mail adresine [email protected] ,adresinden konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo Digiturk 3 hafta önce

Merhaba Feridun Ç., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler