Digiturkde' Müşteri Temsilcisi Tarafından Yanıltıldım

Ayşin Ayşin3 hafta önce

4-5 ay önce taşındığım ve yeni evimde kullanmak istemediğim için tüm iptal gerekliliklerini de yerine getirerek üyeliğimi iptal ettirdim. Sonrasında ayrı ayrı 5-6 müşteri temsilcisi vaatlerle beni geri döndürmeye çalıştı. En son görüştüğüm ve adının "G***" olduğunu belirten hanımefendi, sunduğu tekliflerle beni ikna etmeyi başardı. Tüm sineme kanalları açık ve ara ara satın aldığım Beşiktaş maçları hediye olacak şekilde, kuruluma ait yapılması gereken her şey ücretsiz olarak beni ikna etti.

4-5 ay sonra evime taşınacağımı, üyeliği de o zaman başlatmak istediğimi belirttim. Bu şekilde onay verdim. 1 ay önce evime taşındım ve vaatlerin yerine getirilmesi için müşteri hizmetlerini defalarca aradım. G*** Hanım'ın dediği gibi, "İptali kaldıran müşteri temsilcisiyle" görüşmek istediğimi belirttim. Hala hiçbir şekilde dönüş alamıyorum, dahası aylardır evime bağlı olmayan yayına para ödüyormuşum zaten. 

Şu an gelip kurulum yapmadıkları ve hiçbir şekilde kullanmadığım hizmetten para alıyorlar. Konuşma kayıtlarımın dinlenmesini talep ettim. Bu hafta çözülmezse Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Digiturk Logo Digiturk 3 hafta önce

Sayın Ayşin Ö., ile 01.10.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo Digiturk 3 hafta önce

Merhaba Ayşin Ö., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler