Toplam çözüm sayısı
..
Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Digiturk Yenilenen Taahhütte Kampanya Değişikliği

887görüntüleme
Mert
Mert 15 Ocak 17:05

1522****2 Üyelik numarası ile aboneliğim bulunmaktadır. 2020 yılı sonunda 3 aylık fatura ödemediğim için taahhüdüm bozuldu ve borç olarak eklendi. Digiturk tarafından arandım ve 3 faturayı ödediğim takdirde 12 ay taahhüdümün uzatılması karşılığında bozulan taahhüt borcumun silineceği bilgisi verildi. Aynı kampanya şartlarından (kamu kampanyası full paket aylık 109 TL) devam edileceği belirtildi. Kabul ettim ve gelen ilk fatura şu anda 228,92 TL oldu.

Müşteri temsilcisi vasıtası ile itirazda bulundum kayıt oluşturuldu ama herhangi bir hata tespit edilmemiştir şeklinde mesaj aldım. Ya müşteri temsilcisi eksik bilgi verdi ya da resmen Digiturk tarafından mağdur edildim. Kampanyamın aynı şekilde devam etmesini ya da son yaptığım taahhüdün bozulmasını ve üyeliğimin iptalini talep ediyorum.

Digiturk Logo
Digiturk15 Ocak 17:06

Merhaba Mert K., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk19 Ocak 15:41

Sayın Mert K., ile 19.01.2021 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

1 Yorum

Mert
Mert16 Ocak 12:38
 

Az önce arandım kayıt altına alınan müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşme incelenmiş, sözde müşteri temsilcisi bana yeni taahhütte paketin 169 TL olduğunu söylemiş! Kaydedilen görüşmeyi kim inceliyor kim dinliyor yine Digiturk! Tebrik ederim!

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler