Digiturk Yanıltıcı Bilgi Verilerek Abone Yapılmam

Serdar Serdar2 hafta önce

Merhaba,

Hali hazırda beın Connect üyeliğim mevcutken "az bir farkla sizi Digiturk Aile Paketi'ne üye yapalım" denildi. Abonelik sürecinin başından itibaren hemen her konuşmada ısrarla beın Connect üyeliğimin bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceğini sordum ve her seferinde etkilenmeyeceği ifade edildi. Böylece mevcut bein üyeliğimi iptal ederek Aile Paketi'ne geçtim. Normal kanal izleme alışkanlığım olmadığı için zaten benim için önemli olan bein üyeliğiydi. Geçtiğimiz günlerde "Bein Connect sinema ve dizi bölümlerinden "promosyon olarak yararlandığım" ve artık bu bölümlerin tarafıma kapatıldığına dair bir mesaj aldım. Müşteri hizmetleri ile görüşerek, "Bein Connect üyesi iken bana nasıl aile paketi satıldığı ve Bein Connect üyeliğimin bu paketle bağlantılı olarak süreceğine dair verilen yanıltıcı bilgilerin dinlenmesini talep ettim. Telefonda konuştuğum görevli "söz konusu bilgiler bu telefon numarası üzerinden verildiyse tespit edilir" dedi. 1- Farklı numaralardan arandığımı biliyorum. Acaba Digiturk yanıltıcı bilgi vermek üzere taşeron mu kullanıyor? 2- Görüşmelerimin dinlenmesi talebim hala yerine getirilmedi, bunun yerine "itiraz ettiğim faturamda sorun bulunmadığına" dair bir mesaj aldım. Ben fatura itirazında bulunmadım! 3- Zaten Bein Connect üyesi memnun bir müşteriniz varken neden türlü yalanlarla aile paketine üye yapıp memnun olduğu hizmeti kesiyorsunuz? Sizce bu etik bir davranış mı ve doğru bir akıl mı? Sizin beni üzmeye, sinirlendirmeye, uykularımı kaçırmaya hakkınız var mı? Hepimizin hayatında yeterince problem yok mu? 4- Mağduriyetim sebebiyle Aile paketimin iptal edilerek tekrar Bein Connect üyesi olma talebim yerine getirilecek mi? 5- Güncel durumum hakkında standart mesajlar yerine gerçek bir yetkili tarafından aranarak bilgilendirilecek miyim?

Saygılarımla.

Cevaplar

profile-icon Serdar 1 hafta önce

Mailde ilettiğiniz "06.07.2020 tarihinde müşteri hizmetleri ile yapmış olduğunuz görüşmede Evin Yıldızı Paketi içeriği hakkında bilgi verilmiş olup ; hediye paketlerinizin süre bitiminde kapanacağı bilgisi verilmektedir." ifadesi kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Yaptığım tüm telefon görüşmelerinde film ve dizi kanallarının kapanacağı ama beın Connect hizmetinin olduğu şekilde kalacağı bilgisi verilmiştir. Sizin ifade ettiğiniz şekilde "kendi güvenliğim için kayıt altına alınan" bir konuşma varsa dinlemeyi talep ediyorum. Hatta buraya da koyabilirsiniz böylece haksız bir suçlama yaptığımı ifşa etmiş olursunuz ben de özür dilerim. Tekrar ve önemle vurguluyorum yaptığım tüm konuşmalarda Bein Connect'in kapanmayacağına dair güvence aldım. Varsa tersi bir ifade bunu bana ya da ilerleyen aşamalarda ilgili mecralara ispatlamakla yükümlüsünüz. Saygılarımla.

Digiturk Logo Digiturk 1 hafta önce

Sayın Serdar S., Kayıtlardaki e-mail adresine [email protected] ,adresinden konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

profile-icon Serdar 1 hafta önce

Merhaba, Hala sizden cevap beklemekteyim. Ekim ayından önce üyeliğimin ücretsiz iptalini istiyorum! Ses kayıtlarının incelenmesini talep ediyorum.

Digiturk Logo Digiturk 2 hafta önce

Merhaba Serdar S., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler