Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Digiturk -Vodafone İş Birliği

profile
Osman
28 Şubat 10:51
1.302

26.02.2024 tarihinde saat 11:40'ta 0312 524 23 66 numaralı telefondan tarafım aranarak görüşmelerin kaydedildiği, kullanmakta olduğum Vodafone ev internetinin taahhüt süresinin Perşembe günü biteceği ve yeni bir taahhüt vermemem halinde fatura tutarının aylık 420 TL olarak güncelleneceği bildirildi. Ayrıca, Vodafone ile Digiturk'ün bir ortak hizmeti kapsamında ilk 6 ay faturama ek 159 TL ücretle Digiturk üyeliğimin sağlanacağı, kalan 18 ay için ise sadece Vodafone ev interneti için 132 TL ödeyeceğim belirtildi. Konuyu araştırmak istediğimde, bu indirimin bana özel ve sadece bu aramaya tanımlı olduğu, bir an önce katılım sağlamam gerektiği yönünde psikolojik baskı yapılarak beni yönlendirdiklerini fark ettim. Arayan kişinin isim, soy isim, doğum tarihi ve T.C. kimlik numaramı bilerek teyit alması ise işin cabasıydı. Bir gün sonra konuyu teyit amacıyla Vodafone müşteri hizmetlerini aradığımda, Digiturk ile böyle bir iş birliklerinin olmadığını ve taahhüt sürem bitmesine daha bir yıldan fazla süre kaldığını öğrendim. Arayan kişilerin yalan söylediğini anladım. Beni arayan numarayı tekrar aradığımda ise bir operatör müşteri temsilcisinin kısa süre içinde bana dönüş yapacağı bildirilerek telefon kapatıldı. Tarafıma yalan bilgiler sunularak ve psikolojik baskı ile yapılan üyelik işleminin cayma bedeli talep edilmeksizin iptal edilmesini istiyorum. Rızam dışında kişisel verilerimin toplandığını ve yalan bilgiler sunularak satış yapıldığını belirterek, üyelik iptalinin yapılmaması halinde suç duyurusunda bulunacağımı bildiririm.

Benzer Şikayetler

Digiturk Bein Connect Maç Yayını Açmıyor

profile
İbrahim
23 Ocak 01:17
569

Bein Connect Pişmanlığı

profile
Emre
19 Ocak 21:26
362
Bein Connect Pişmanlığı

Digiturk İki Adet Fatura Kesimi

profile
Ayşe
26 Ağustos 2023 11:03
545
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

3 Yorum

Hande
Hande

Ben hem CİMER'den hem de BTK'dan şikayet yazdım. Daha sonra ilgili kuruluşlarda arandım ve cayma bedelini ödeyeceklerini de söylediler. Bilginiz olsun.

Hande
Hande

Merhaba Osman Bey, Aynı durum benim de başıma geldi. Nasıl bir yol izlediniz acaba bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

Osman
Osman

Pek bir yolda izleyemedim açıkçası. Digiturk müşteri hizmetleri açık açık yalan bilgiler sunularak yapılan satışın geçerli olduğunu savunuyor ve cayma bedeli dahil ödeme çıkartıyorlar.

Benzer Şikayet Yaz