Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yusuf'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Digiturk Vaat Ettiği Şeyleri Yapmıyor!

671görüntüleme
Yusuf
Yusuf 03 Kasım 2020 18:59

6 yıldır Digiturk üyesiyim. Geçtiğimiz senenin başında 1 senelik Digiturk paket ücretini peşin olarak ödedim. Bana karşılığında süper lig, UEFA Avrupa ligi, şampiyonlar ligi, İngiltere Premier ligi, İspanya La Liva, Formula 1, NBA olacağını vaat ettiler. Ssport kanalının olacağını o kanaldaki her şeyi izleyebileceğimizi söylediler. Başta her şey güzel gidiyordu ancak bundan yaklaşık 4 ay önce ssport ile aralarında anlaşmazlık doğdu ve bunu direk müşteriye yansıtıp o gün olan formula 1 yarısını vermediler. Ardından ssport kanalı tamamen Digiturk'ten kaldırıldı. 

Soruyorum şimdi, ben bana vaat ettiğiniz kanalların parasını peşin olarak ödedim ve bana bunun faturası "karşılığında mal/hizmet aldım" şeklinde ibareyle gönderildi. Ben vaat edilen hizmeti almış mi oluyorum şimdi. Taahhüdüm bittiği için iptal istedim ancak Digiturk'ü iptal ettirmek inanılmaz zor. 2020 olmuş hala daha fazla dilekçe örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi isteniyor. Pandemi döneminde bile online iptal yok. Bugün arayıp 12 aylık ücret ödeyip 14 ay paket verelim diyorlar benim sorunumu görmezden geliyorlar. 

Daha sonra Digiturk'ü geri aradığımda ise bizim 14 aylık paketimiz yok deyip aynı fiyata 12 ay verelim diyorlar. Bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor. İnanın nöbetten çıktım, Covid yoğun bakım nöbeti beni bu insanlar kadar yormuyor.   Bana söz verilen ssport kanalının olmadığı dönemlerdeki aylık ücretlerin geri iade edilmesini veya bunu üyelik yenileme tekliflerinde indirim olarak yansıtmalarını talep ediyorum. Aksi takdirde üyeliğimin iptalini online olarak gerçekleştirmelerini talep ediyorum.

Digiturk Logo
Digiturk03 Kasım 2020 18:59

Merhaba Yusuf Y., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk04 Kasım 2020 09:27

Sayın Yusuf Y., Kayıtlardaki e-mail adresine [email protected] ,adresinden konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Yusuf
Yusuf06 Kasım 2020 22:36

Geri dönüş sağlanacaktır dedikleri şey şu, aranıp neden iptal edeceksiniz? Himm tamam o zaman şeklinde aranmaktı. Soruna çözüm yok bir şey yok. Rezil bir şirketsiniz. Sözde 14 aylık üyelik için de arayacaklardı, hep yalan dolan. Taahhüt bitimine kadar oyaladilar şimdi de kesin ekstra fatura cikartacaklar.

Yusuf
Yusuf06 Kasım 2020 23:11

Evet tam olarak beklediğim şey oldu, 154 lira ekstra fatura çıkarttılar. Dolandırıcısınız!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler