Digiturk  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Digiturk Üyelik İptali Sürecindeki Yetersizlikler

1.837görüntüleme
Serkan
Serkan 01 Kasım 2020 20:39

1015106005 üyelik numarası ile geçen yıl ilimiz için yapılan bir kampanya olarak tarafıma ulaşılmış ve Avrupa'nın yıldızı paketini taraftarı olduğum takımın maçları ile birlikte 588 TL'ye teklif etmişlerdi. Kredi kartı ile 12 taksitle 1 yıllık sözleşme yaptım. Süre sonunda yenileneceğini geçen ay öğrendim. İptal süreci başlattım ancak iptal etmek için Mersin'in öbür ucundaki tek bayiden başka yerde iptal edemiyorsunuz, faks çekin diyorsunuz (yıl olmuş 2020), dilekçe vermem gerekiyormuş. Bakın şu şikayeti okuyan ve abonelik yapacak olan kişi bile abonelik yapma konusunda sorguya girer ve satın alma an meselesi iken vaz geçer. B. T. İ. K. Birazdan e-devletten ticaret Bakanlığına Tüketici Hakem Heyeti üzerinden şikayet edeceğim. Ya bana derhal bir mail adresi gönderir ve iptal dilekçenizi size imzalar ve taratır mail atarım ya da bu iş yüzünden gelen tüm faturaları Tüketici Hakem Heyeti üzerinden itiraz ederek size iade edeceğim. Abonelikten daha zor iptal süreci olamaz bu etik değil ve de iyi niyetli bir ticari anlayış değil. Derhal yayını kapatın, evime bu kutuyu kurmaya gelen kişiyi yollayın ve teslim alın. Abone olurken bu hizmetleri ayağıma kadar gönderdiyseniz, iptal ederken de b. T. İ. K. İçin e-devlet üzerinden yapamadığınız, çalışmaya devam ettiğinizi söylediğiniz süreci kolaylaştırmak için elinizden geleni yapınız. Yapamıyorsanız size son çağrı mail adresi vereceksiniz, iptal dilekçenizin örneğini de tarafıma gönderin, formu doldurup imzalayıp size mail atayım ki, tüketicinin iyi niyetinizden şüphesi olmasın.

Gelişme
Gelişme

1 hafta önce

21.12.2020 de Uydu Alıcı, Kumandası, Pili, Hiç açılmamış HDMI kablosu dahil teslim ederek tarafıma düzenlenen evrak ile sağlam olarak teslim ettiğime dair evrak verilmiştir. 12 Ocak 2021 tarihi ile Kayıp Kumanda bedeli olarak 20 TL tarafıma fatura gönderildi. Bunun bir hata olduğunu düşünmek istiyorum, aksi halde daha önce Tüketici Hakem Heyeti'ne yaptığım haksız kazanç şikayetime istinaden gönderilmiş alicengiz oyunu ise bunun için şimdi hemen Hakem Heyeti'ne yeni bir dilekçe ile teslim belgesi ekiyle hakkınızda şikayette bulunacağım bilginiz olsun.

12 Aralık 2020 20:24

Digiturk kurulum yaparken gönderdiği teknik elmanını karantina ve pandemi süresince göndermeyip benden cihaz ve kart iadesini şehrin diğer ucundaki bayiye götürmemi istiyor. Aracım yok toplu taşımaya binemem, pandemide dışarı çıkamam. Lütfen teknik ekibinizi yollayıp kart ve cihazlarınızı teslim alınız. 40 TL kart ücreti alacağınızı bildiren SMS gönderdiniz ödeme yapmadan Hakem Heyeti'ne bu kez vereceğim bilginiz olsun.

Digiturk Logo
Digiturk01 Kasım 2020 20:39

Merhaba Serkan U., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk02 Kasım 2020 16:56

Sayın Serkan U., ile 02.11.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Serkan
Serkan02 Kasım 2020 18:48

Telefonda görüştüğüm hanımefendi formu mail adresine gönderebilceğimi iletmiştir. An itibarı ile iptal formunu gönderilen mail üzerinden ilettim. Söylediğim gibi kurulumu yaparken sağladığınız hizmet ve kolaylıkları aynı şekilde sağlamanız müşteri memnuniyeti açısından önem arzetmektedir. Kutu, kumanda HDMI kablo vs cihazları teslim alması için ekibinizi bekliyorum. Gelen mailde hala bunları teslim etmem için Mersin'in tek bayisi (1.200.000 nüfuslu şehir) şehrin diğer ucunda. Ben derslerimi bile evde online yaparken bu dönemde aboneliğimi iptal ettirmek için bu zorluğa katlanmayacağımı tüm ekipmanı kendiniz teslim almaya gelmenizi bekliyorum ki ileride tekrar abone olmak ister isem gönül rahatlığı ile olabileyim. Bu hizmeti ben kendim gidip bayiden almadım, siz pazarladınız si kurdunuz süresi doldu gelip kurduğunuz cihazları alınız. Bu yazışmaları delil niteliğinde kullanacağımı bilmenizi istiyorum. Ekte mailinize cevap olarak gönderdiğim iptal formunu tekrar ekledim.

Serkan
Serkan04 Kasım 2020 11:27

Ekim ayının başında beni arayarak yeni teklifte bulunan Digiturk Yetkilisi, 19 ekimde sona erecek aboneliğimi o tarihte iptal edeceğimi sizlere telefonla ilettim. İptal için sunduğunuz tek seçenek olan bayiye git dilekçe ver seçeneğini, ilimizdeki tek bayinin üzerinden yapmaya çalışmanızdan ve e-devletten iptal uygulamasını bitiremediğinizden dolayı bana ekim ayının sonuna kadar ek fatura çıkarmayacağınızı güzellikmiş gibi sundunuz. Bugün beni arayıp mail adresi ile iptal dilekçesini işleme alabildiğinizi söylediniz. O gün görüştüğüm yetkililer mümkün olmadığını söylemişti. Az evvel arayan yetkiliniz mail ile gönderdiğim dilekçe ile iptalin gerçekleştiğini ancak 19 Ekim - 2 Kasım arasını fatura edeceğini iletti, kardeşim madem mail ile iptal ediliyordu niçin benim size ekim ayının başından beri yaptığım başvurulara mail adresi ile yapamıyoruz dediniz. Değil bir gün fatura bile etseniz faturanın tahakkuk ettiği gün Hakem Heyeti'ne işi gücü bırakıp müracaat edeceğim o faturayı burada yayınlayacağım ve oluşturduğunuz ticari zorbalığı insanların görmesini sağlayacağım. Bu nedir yahu elini veren kolunu kaptırıyor.

Serkan
Serkan04 Kasım 2020 11:34

Aktarılan bilgi 19 Ekim 2- Kasım arası fatura edeceğiz öylemi. Buyurun gönderin faturayı.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler