Digiturk Üyeliğimi Para Kesmeden İptal Et

Emre Emre29 Kasım 2020 16:07

3 aralıkta bitecek senelik taahhüdümü yenilemek istemediğim için iptal başvurusu yaptım. Bunu da maalesef Digiturk'ün senelerdir sürdürdüğü ilkel yöntemler yüzünden bu pandemi ortamında bayilerine giderek dilekçe yazarak yapmak zorunda kaldım. Bunun üzerine 27 Kasım günü aradılar ve siz değerli müşterimizi kaybetmek istemeyiz diyerek teklif sundular. Geçen sene aylık 100 lira ortalamasıyla kullandığım sporun yıldızı paketini 95 lira olarak teklif ettiler kabul etmedim. Digiturk'ün kime ne tutturursak politikası herkesin malumudur. 

Sonrasında o zaman taraftar paketi verelim dediler. GS maçlarını ve Avrupa maçlarını seyredebileceğim paketi önce aylık 39 sonrasında bir indirim daha yaparak aylık 36,8 liraya alabileceğimi ancak kredi kartından senelik ücreti tek seferde ödemem gerektiğini söylediler. Bu teklifi maalesef kabul ettim ve kredi kartımdan 442 lira ödeme yaptım. Aynı gün içinde bana attıkları bir mesaj sebebiyle, ki aradığımda yanlışlıkla gönderildiğini ve dikkate almamam gerektiğini söylediler, iyi ki de bu mesajı görüp aramışım yoksa yanıltıldığımdan haberim olmayacaktı. Bu görüşmede bana söylenen sezon sonuna kadar maçları izleyebileceğim idi oysa ki ben maçları 1 sene izlemek için senelik ödememi peşin yapmıştım. (Yıllardır Digiturk üyesiyim ve şimdiye kadar yaptığım tüm taahhütlerin 1 sene boyunca devam ettiğini belirteyim) Sezon sonuna kadar yani 6 ay izleyebileceğim maçlar için neden 12 aylık peşin ödeme yapayım. Ama Digiturk firmasının iddaa ettiği bu. Bunun üzerine benim böyle bir anlaşmaya onay vermediğimi ve üyeliğimin iptal edilmesini istediğimi söyledim. Tabi her zaman ki gibi işi yokuşa sürdüler. İptal etmek istiyorsam, daha 2 gün önce bayilerine gidip yazdığım dilekçe gibi tekrar gidip aynı işlemi yapmamı ve 100 küsur lira cayma bedelini ödememi söylediler. 

Ki benim zaten mevcut sporun yıldızı paketimin süresi 3 aralıkta bitiyordu. Yani parasını ödediğim bir hizmeti almam gerekirken 4 gün öncesinden, benim 12 aylık yayın için onay verdiğim onlarınsa sonradan sezon sonuna kadar maç yayını izleyebileceğimi iddaa ederek beni kandırdıkları bir durum söz konusu. Kayıt altına aldıkları konuşmaları dinlemelerini talep ettim. Tabi bana dinletmiyorlar. 29 kasımda bu talebimle ilgili dönüş yapıldı ve tabi ki kendilerinin haklı olduğunu söylediler. Sonuç olarak ben artık bu firmadan bedava bile olsa bir hizmet almak istemiyorum ve haklı olarak bir cayma bedeli ödemeden tüm bağımı kopartmak istiyorum. Eski üyelik numaram 1011045600 yenisi 1104560.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Digiturk Logo Digiturk 29 Kasım 2020 16:56

Sayın Emre D., Tarafımıza yönlendirdiğiniz şikayetiniz, Tüketici Şikayetleri alanından bırakmış olduğunuz 94125448 No’lu şikayet istinaden inceleme aşamasındadır. Şikayetinizin çözümüyle ilgili en kısa zaman içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo Digiturk 29 Kasım 2020 16:08

Merhaba Emre D., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Hüseyin 1 hafta önce  

    E-devlet var. Hiç uğraşma. Oradan iptal et

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler