Digiturk Üyeliği Sonlandırmak İçin Dilekçe Yazılması

İbrahim İbrahim22 Eylül 22:21

Ağustos ayının sonunda telefonla üyeliğimi sonlandırmak istediğimi bildirdiğimde işlemleri başlattıklarını söyleyip dilekçe yazmam istendi ancak sonraki ayın üçüne kadar dilekçe yazmazsam üyeliğimin yenileneceği söylenmedi. Dilekçe yazmakta geç kaldığım için Eylül'ün dördünde üyeliğimin bir ay daha yenilendiği mesajını aldım. Hemen dilekçeyi yazıp gönderdim ve geri döndüler ancak Eylül ayı için taraftar paketi ücreti 110 lira fatura ettiler. Arayıp konuştuğumda bu ücreti ödemek zorunda olduğumu ama dilekçem doğrultusunda yedi gün içinde üyeliğimin sonlanacağı söylendi. 

Doğal olarak madem ücreti ödüyorum Ekimin üçüne kadar izleyebilmem gerektiğini ilettim. Bunun için de tekrar dilekçe yazmamı istediler. Sert bir şekilde itiraz ettim ve müşteri temsilcisi biraz zaman istedi ve tekrar geri döndüğünde üyeliğimi Ekimin üçüne kadar kullanabileceğimi iletti. Bu yüzden yeni bir dilekçe yazmadım. Ancak Eylül'ün 15'inde ücretli yayınlarım kapatıldı. Tekrar aradığımda iki gün içinde konuşmalarımızı dinleyip geri döneceklerini belirttiler ama olumsuz olarak geri döndüler. Yine aradım bu sefer de dilekçenizde Ekimin üçüne kadar izlemek istediğinizi belirtmemişsiniz dediler.

Sonuç olarak Eylül ayının faturasını en üst fiyattan ödetmelerine rağmen yayınlarımı kapattılar. Normalde 110 liraya tüm takımların maçları izlenebilirken ben bu paraya Eylül ayında sadece bir maç izleyebildim. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Digiturk Logo Digiturk 27 Eylül 17:54

Sayın İbrahim A., ile 27.09.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

profile-icon İbrahim 26 Eylül 21:55

Otomatik olarak herkese iletişime geçilecektir mesajı gönderiyorsunuz ancak iletişime falan geçtiğiniz yok. Zaten bundan sonra da geçmeyin. İzleyemediğim Digiturk için yeni maliyetler çıkarmanızdan korktuğumdan receiver ınızı teslim ettim. Digiturk'e zerre kadar güvenim kalmadı.

Digiturk Logo Digiturk 22 Eylül 22:21

Merhaba İbrahim A., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler