Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Okan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Digiturk Üyelerine Yanıltıcı Bilgi Vermek Sureti İle Maddi Zarara Uğratmak!

1.321görüntüleme
Okan
Okan 17 Kasım 2020 18:28

Digiturk firmasının 20. Yıllık üyesiyim. 2019-2020 sezonu için 1 futbol sezonu kk taksitli FB taraftar paketi satın aldım. 31.08.2020 paket kullanım son tarihimdi. Pandemi nedeni ile mart ayından sonra futbol yayınlarını izleyemediğimden dolayı Digiturk müşteri hizmetlerini arayıp hala tahsilat yapıldığını ancak yayın izlemediğim için tahsilatların neden yapıldığını belirtikten ve Digiturk online işlemler firmanın müşterilerine paket ekleme-çıkarma seçeneğinin bulunmasına karşın paket çıkartma işleminin sistem sel hata nedeni ile sonuçlanmadığını kendilerinin tüketici şikayet bölümünden FB taraftar paket inin yenilenmemesini ve çıkarma işlemini yapamadığımı açık bir şekilde bildirdim. Gelen yanıtta ** anlık sistemsel hata nedeniyle işlemin sonuçlanmadığı bilgisi tarafıma iletilmiştir. Digiturk yayınların izlenmediği dönem ile ilgili olarak 31.10.2020 tarihine kadar FB taraftar paktının uzatıldığı bilgisi verildi tarafıma. Bu aşamadan sonra defalarca Digiturk müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmelerde FB taraftar paketimin yenilenmemesini ısrarla belirtmiş olmama karşın 31.10.2020 bitmesi gerektiğini düşündüğüm üyeliğim için kasım 2020 faturasına baktığımda tl FB taraftar paket ücreti yansımış. 31.10.2020 bitmiş olan. Yaptığım tüm görüşmelerde müşteri hizmetleri paket çıkarma işlemini yapmadığım için otomatik uzadığını ve bu tutarı ödemekle yükümlü olduğumu belirtti Digiturk'ten arayan tüm kişiler. Ben kendilerine Digiturk online işlemlerden hala çıkartma işlemi yapılmak istenildiğinde sistemsel hata mesajı vermekte olduğunu ve dolayısı ile çıkarma işlemi yapılamadığını belirttiğimde ise müşteri hizmetlerinden çıkartma işlemi yapılması gerekir diye bilgi aktarılıyor. Müşterilerini online işlemlerde paket çıkarma seçeneği sunuluyor ancak kasıtlı olarak çıkarttırma yaptırmıyorlar ve daha sonrada fatura çıkartarak haksız ve yanlış yönlendirmelerle tahsilat yapmak istiyorlar. Digiturk müşterisini yanlış yönlendirmeler ile tahsilat yapan bir kuruma dönüşmüş. Üyeliğimi iptal için gereken prosedürü başlatacağım.

Digiturk Logo
Digiturk17 Kasım 2020 18:29

Merhaba Okan Demi̇rbaş, İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk18 Kasım 2020 10:24

Sayın Okan Demi̇rbaş, ile 15.11.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Okan
Okan18 Kasım 2020 14:12

Sayın digürk yetkilileri 15.11.2020 tarihinde bilgi verildi Değindiğiniz ödemeyi yapacaksınız başka bir bilgi verilmedi.

Okan
Okan18 Kasım 2020 14:16

Online işlemlerde müşterilerinize çıkartma seçeneği bulunmasına karşın çıkartma işlemi yapılmak istenildiğinde sistem hatası mesajı verip işlemi sonlandramıyorsunuz. Cevap olarak da anlık sistemsel hata deyip müşteriye fatura çıkartmayı çok çok iyi biliyorsunuz.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler