28 Ağustos 2015
#3593289

Digiturk Ücret Artışları, Çağrı Merkezi Bilgi Eksikliği,Teknik Servis

Şikayetlerimi sıralıyorum. İndirimli yararlanmak için Superonline modem kampanyasına başvurdum. Tam bir fiyasko modemi 1 aydır sisteme girişini bile yapmamışlar. İptal ettirdim. Modemi gelin alın dedim almadılar.


Bir sene sonra modemi niye teslim etmediniz şeklinde dönüş aldım. İlk kurulumda uydu çanağını bağlamayıp apartmanın eski uydu çanağına bağladılar sonra o koptu parasını gene benden aldılar. Yan üyelik bir senesi dolmadan çağrı merkezini aradım taksitle her ay ödeyebileceğim şekilde ücretleri alınsın dedim tamam denildiği halde gene peşin alındı. Bardağı taşıran indirimli tarifeden yararlandığım için ücret artışı yapılacakmış. Telefonla reklam için aranılan telefonlar saymıyorum bile.

Kilichan Kilichan 2.913 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kilichan28 Ağustos 2015

    28.08.2015 tarihindeki görüşmeden hiçbir sonuç alamadık. Rutin çözümden uzak bir görüşme. Digiturk tarafındaki işleyiş anlatıldı. Magduriyetlerim karşılanmadı. Müşteri mennuniyeti açısından hiçbir gelişme yok, çözüme kavuşan düzeltilen bir şey yok tüketici hakem heyetine başvurmayı üstünede digiturk'ü kapatmayı düşünüyorum.

  • Digiturk Temsilcisi28 Ağustos 2015

    Sayın K.Kile 28.08.2015 tarihinde yapılan telefon görüşmesinde DIGITURK üyeliği hakkında bilgi verilmiştir. Saygilarimizla, DIGITURK MUSTERI HIZMETLERI

Ziyaretçi Yorumları