10 Nisan #10323370

Digiturk Tüketiciyi Mağdur Etmesi!

Yaklaşık 8 yıllık Digiturk kullanımımı ikametgah değişikliği nedeni ile Temmuz 2017 tarihinde faturalarımın tamamını ödeyerek iptal ettim, dekoderi ile birlikte Digiturk / Yenişahra şubesine gittiğimde dilekçemi, nüfus cüzdanı örneğimi alarak işlemi gerçekleştirdiler, dekoderi kendilerinin teslim almadıklarını onun için Digiturk firmasından aranacağımı söylediler, Temmuz ayından bu yana herhangi bir arama olmaksızın bugün Samsun Hukuk Bürosu'ndan bir yazı alıp hakkımda icra takibi başlatıldığını öğreniyorum.


Ben dekoderi teslim etmek için gittiğimde almayanlar kendileri olmasına rağmen bir decoder için nasıl hukuki işlem başlatırlar? Hakkımı sonuna kadar arayacağım ve gerekirse adli mahkemeye başvuru yapıp, asla sessiz kalmayacağım, insanları iki kuruş çıkarları için mağdur etmek bu kadar kolay değil, altı üstü bir decoder için bunun yapılması gerçekten çok gülünç ve samimiyetsiz!

Yeşim 361 Okunma

Cevaplar

  • Digiturk Temsilcisi10 Nisan

    Sayın Y.U. ile 10.04.2018 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön