Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Digiturk Tarafından Üyelik Vaadiyle Yanıltıldım

705görüntüleme
Mehmet
Mehmet 10 Kasım 2020 18:57

1012528626 abone numaralı üyeyim. Geçen ay sporun yıldızları paketimin süresi bittiği için yenileme talebi ile müşteri hizmetlerini aradım. Paketimi yenilemek istediğimi bildirdiğimde fatura kesim tarihi daha gelmediği için eğer spor paketini şimdi aktifleştirirse bu ay 2 fatura geleceğini belirtti. Bende o yüzden fatura kesim tarihinden sonra aktifleştirilmesi için talepte bulundum. Fakat nasıl olduysa konuştuğum müşteri hizmetlerindeki kişi bu paketi o anda isteğim dışında yanlışlıkla aktifleştirdi. Durumu bana aktardığında kesinlikle kabul etmediğimi paketin tekrardan inaktif edilmesini talep ettim. Bu talebimden sonra beni 5 dakika. Telefonda beklettikten sonra ne yazık ki paketi iptal edemediğini ama bu ayki faturaya spor paketi tutarının yansıtılmayacağını belirtti. 

Hatta kendi yaptığı yanlışlığı da not olarak eklediğini ileride fatura ile ilgili bir sıkıntı olursa bu şekilde daha kolay itiraz edebileceğimi belirtti. Ben de sonrasında telefonu kapattım. Yeni fatura tabii ki de çift olarak geldi bende haliyle müşteri hizmetlerini tekrar aradım fatura itirazı için. Görüştüğüm kişi olayı anlattığımda doğrudan haklı olduğumu hatta bir önceki kişinin aldığı notu da görüntüleyebildiğini, itirazıma olumlu bir şekilde 1-2 gün içinde dönüş yapılacağını belirtti. Fakat ne yazık ki bugün talebimin reddedildiğini gördüm ve de müşteri hizmetlerini tekrar aradım. Durumu tekrar anlattığımda müşteri hizmetlerindeki hanımefendi kendilerinin bir hatası olmadığını belirtti ve de faturada bir değişiklik yapılmayacağını belirtti. 

Bende o zaman üyeliğimi iptal ettirmek istiyorum dediğimde ise taahhüt sebebiyle ceza ödeyeceğimi söyledi. Bu yanıltma değildir de nedir. Benim talebim dışında bir üyelik başlatılıyor ve bunun faturası bana kesiliyor, benim talebim dışında başlatılan üyelikten çıkmak istediğimde ise taahhüt bedeli deniyor. Umarım Digiturk bu durumu en kısa sürede çözer. Çünkü hiçbir şeyi umursamayan ben o kadar sinir oldum ki her türlü hukuki süreci başlatacağımdan şüpheleri olmasın.

Digiturk Logo
Digiturk10 Kasım 2020 18:57

Merhaba Mehmet G., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk11 Kasım 2020 17:09

Sayın Mehmet G., Kayıtlardaki e-mail adresine [email protected] ,adresinden konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Mehmet
Mehmet11 Kasım 2020 17:17

Hâlâ bilgim dahilinde üyeliğin başlatıldığına dair mail atıyorsunuz elinizde zaten ses kayıtları var açıp dinleyin bir zahmet. Mahkemede görüşürüz.

Mehmet
Mehmet12 Kasım 2020 15:01

Dün Digiturk genel merkezinden arandım ve de özür dileyerekten yeni bir itiraz talebi oluşturdular. Ertesi gün tekrardan itirazımın reddedildiğine dair mesaj atıyorlar. Ben zaten itirazımı yaptım ve de reddettiniz sonrasında ne diye tekrardan arayıp özür dileyip tekrardan reddedeceğiniz bir itiraz talebi oluşturuyorsunuz bana. Faturamdan düşeceğiniz tutar 35 TL gibi bir şey. Gerçekten şaka gibi %100 haklı olmasam böyle komik bir tutarın peşine asla düşmem ama bu dolandırıcılara 1 TL bile yedirmemeye yemin ettim şu saatten sonra. Yarın ilk işim tüm faturaları + taahhüt cezasını ödeyerekten üyeliğimi sonlandırıp Tüketici Hakları mahkemesine dava başvurumu yapacağım. Siz ancak bundan anlarsınız.

Mehmet
Mehmet12 Kasım 2020 16:19

Şikayetimi yapmış bulunmaktayım bu işin peşini kesinlikle bırakmayacağım.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler