Toplam çözüm sayısı
..
Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Digiturk Sözleşme Feshinde Fahiş Fiyat Uyguladı

1.626görüntüleme
Türker
Türker 17 Aralık 2020 14:50

Temmuz ayında, Superonline fiber internet ® ile ortak paket kampanyası ile bu firmadan aylık 40 TL'lik bir abonelik aldım. Bana 12 aylık taahhüt imzalattılar ve taahhüde göre bana verdikleri standart paketin yanında s Spor kanalı, Premier ®'e Lig ve UFC gibi dövüş müsabakaları ücretsiz olacaktı.

Birkaç ay sonra s Spor kanalı kapandı. Kanalın açıklamasına göre bu firma, yapması gereken ödemeyi s Spor'a yapmadığı ve yeni görüşmelerde de bu ödemeleri yapmayacaklarını söyledikleri için anlaşma sağlanamamış.

Bu süreçte yeni bir eve ® taşındım ve Superonline fiber ® altyapısı olmadığı için Superonline internet ® aboneliğimi bedelsiz iptal etti. İnternet hizmetini de Kablo Net ®'ten Kablo TV ® ile birlikte oldukça cüzi bir fiyata aldım. Digiturk'ü de Premier'e Lig ve UFC maçlarını takip etmek için kapattırmadım; ama artık böyle bir kanal yok.

Firmayı arayarak aboneliğimi iptal etmek istediğimi söylediğimde, kalan yedi aylık taahhüt için cayma bedeli olarak da 420 lira gibi fahiş bir fiyat istiyorlar. Ödediğim aylık fatura zaten 40 lira.

Üstelik, firma abonelik alırken taahhüt ettiği şeyi yerine getirmiyor ve beni mağdur ediyor. Sözde bana verdikleri taahhüt, "Karşı taraftan kaynaklı anlaşmazlık durumunda taahhüt edilen kanalın yayınının devam etmemesi durumunda sorumluluk Digiturk'e ait değildir" maddesi nedeniyle geçersizmiş. Faturalardan topladıkları paralarla yapmadıkları ödemelerden kaynaklı olan anlaşmazlığı tamamen s SPOR'a yıkmış durumdalar.

Taahhütleri imzalatıp, kendi verdikleri taahhütleri yerine getirmiyorlar. Ne taahhüt ettikleri hizmeti alabiliyorsunuz, ne de aboneliğinizi doğru düzgün bir şekilde iptal edebiliyorsunuz. Hayatımda bu kadar yalan-dolana sarılmış bir yayıncı kuruluş daha görmedim.

Digiturk Logo
Digiturk17 Aralık 2020 14:51

Merhaba Türker Ş., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Türker
Türker17 Aralık 2020 15:13

Çağrı merkezinizi arıyorum, cayma bedeli olarak otomatik cevap sistemde 390 lira fiyat çıkarılıyor. Bu fiyat neden bu kadar yüksek diye sormak için müşteri temsilcisine bağlanıyorum, bana cayma bedeliniz 390 değil 420 lira diyor. Ne biçim bir sisteminiz var? Faturalarımın ödemesini 1 gün bile geciktirmiyorum, ne söz verdiğiniz hizmeti alabiliyorum ne de bir dürüstlük görebiliyorum. Şimdi bakıp beni arar, cayma bedeli fiyatını 450 lira yaparsanız siz. Sinirden elim ayağım titriyor. Köşe başındaki çanak anten+uydu alıcısı 300 lira yazan adamlar bile sizden daha dürüst iş yapıyor. En azından vaat ettikleri ne varsa yapıyorlar: Sistemi kurup gidiyorlar, vaat ettikleri kanallar iki ay sonra kapanmıyor. Sizden abonelik alan bense her görüşmemde abonelik iptalinde ödeyeceğim paranın durmadan arttırıldığını görüyorum, sözleşmemde vermeyi taahhüt ettiğiniz kanalın yayını durdurulduğunda sebebini onların basın açıklamasından okuyor ve ödediğim faturalardan yapmanız gereken ödemeleri onları yapmadığınızı öğreniyorum, üstelik utanmadan karşı taraftan kaynaklı fesih var diyerek bir de yalan söylüyorsunuz. Sorun çözmeden önce sorun yaratmayı bırakmalısınız. Hatta bu işi komple bırakın. Çağrı merkeziniz beni aradı şimdi, 2 dakikadır müşteri temsilcisine bağlanmak için bekliyorum. Arayan sizsiniz!

Türker
Türker17 Aralık 2020 15:58

Yarattığı sorunu çözmek yerine, çözüyormuş gibi yapan firma! Çağrı merkezindeki çalışanlarınıza harcattığınız emeğe yazık! Bana tuttuğum takımın maçlarını 1 aylığına vereceksiniz, 2 ay sinema kanallarını açacaksınız, faturamda 5 liralık indirime gidecek; ama 7. Ayda biten taahhüdümü de 12. Aya kadar uzatıp bu sistemde beni beş ay daha kalmaya zorlayacaksınız. Çocuk mu kandırıyorsunuz? Bana aboneliği satarken telefonda "aboneliğiniz kapsıyor" dediğiniz kanalı platformdan çıkarıp, sözleşmeyi önüme getirene kadar "var" dediğiniz hizmeti vermiyorsunuz. Kanalın kapanmasına sebep olarak maliyeti arttı diyorsunuz; ama artan maliyeti ödememeyi seçen sizsiniz! Bir de utanmadan kanalda iki ay boyunca "Görüşmeler devam etmektedir" mesajı yayınlayıp sistemde tuttunuz ve bana boş yere fatura ödettiniz. Şimdi aboneliğimi iptal etmek istediğimde 5-10 liralık indirim, bir iki aylığına sinema kanalı hediyesi ile bu riyakarlığınıza 5 ay daha katlanmamı mı bekliyorsunuz? Çağrı merkezi çalışanınız elinden geleni yapmaya çalışıyor evet; ama yalan-dolana dayalı ticaret anlayışınız nedeniyle müşterisinin sorununu çözmek yerine onu daha da çok zarara uğratacak ve önceden hazırlanmış paketlere geçirip taahhüdü uzatmaktan başka bir şey gelmiyor. Ben aboneliğimi Superonline zorlaması nedeniyle değil, Digiturk olarak aradığınızda aylık 40 liraya aboneliği sunmayı vaat ettiğiniz premıere ligi ve UFC maçları için aldım ve bir gün bile faturalarımı aksatmadım. Sonuç? Dolandırıcı firmanız kanalı 3 ay sonra "maliyeti fazla" diye platformdan çıkarttı; ama 2 ay boyunca da o faturaları bana "görüşmeler sürüyor" diye yalan söyleyerek ödetti. Bırakın iki yüzlülüğü. Sizin amacınız sorun çözmek değil, daha çok mağdur etmek.

Digiturk Logo
Digiturk19 Aralık 2020 20:21

Sayın Türker Ş., Kayıtlardaki e-mail adresine [email protected] ,adresinden konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler