Digiturk  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Digiturk Receiver Kilitlenmesi Ve Değişim

1.235görüntüleme
Ali
Ali 30 Kasım 2020 14:05

26/11/2020 tarihinde önce kanallar birer birer kayboldu. Sonradan tüm kanallar sinyal seviyesi mesajı verdi. Bende antenden diye servis çağırdım. Maalesef kutu kilitlenmiş. Gelip değiştirdiler. (tabii ki 63 TL yi de aldılar. Kendi kutuları arızalandığı halde) sonra bana yeni kutu verdiler. Servis yeni kutuyu taktı ama, oda Bein Connect'e bir türlü bağlanamadı. 1 gün sonra çalıştı ama bu seferde bir şey seyrederken sürekli siyah ekran çıkıp duruyor. Bir de digi guide bomboş. Kendi kanalları haricinde başka kanalların yayın akışını bir türlü göstermiyor. (yeni kutudaki bu sorunlar önceki kutuda yoktu. Onu da belirteyim.) telefonla ulaştığım teknik ekip (3 defa aradım. Her seferinde bağlantıları koptu. ) uzaktan bir şeyler yaptı ama, sonuç aynı. Böyle giderse başka platformlara geçeceğim. En azından paramın karşılığını alırım.

Gelişme
Gelişme

3 hafta önce

Bugün itibarıyla 8. Veya 9. Defa kutu değişimi yapıldı. Maalesef kutular hep aynı. Aynı sorunlar devam ediyor. Kumanda ile kanal değişimi yaparken kilitleniyor. En az 3-4 dakika beklemeniz gerekiyor. Bein Connect ekranı arada kararıyor (Çok yavaş açıyor). Digiturk Guide kanallar eksik. Geçen hafta beni arayıp, konuyla ilgilendiklerini, Gerekli kutunun temin edilip gönderileceğini, mağdur olmayacağımı söyledikleri halde, bugün gelen servis yine aynı kutuyu getireceğini söyledi. Servis ise kutunun ellerinde olmadığını, beklemem gerektiğini söylüyor. Kasım ayının sonundan beri sorunumu çözemediler. Servis ayrı, genel merkez ayrı bilgi veriyor. Aralarındaki koordinasyon maalesef sıfır. Not : Kasım ayındaki arızadan önceki kutu (9505) ile 1,5 sene sorunsuz seyrettim. Ne zamanki kutu arızalanıp yerine bu kutuları (İşletim sistemleri farklı) getirdiler sorun başladı.

Digiturk Logo
Digiturk30 Kasım 2020 14:05

Merhaba Ali C., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk02 Aralık 2020 13:20

Sayın Ali C., ile 30.11.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Ali
Ali06 Aralık 2020 18:20

Daha önce yazdığım sorunum devam ediyor. Bana sürekli aynı alıcıyı veriyorlar. "en son sürüm yükledik", "bunun versiyonu farklı" gibi bahanelerle bana 1 hafta içerisinde 3 adet aynı alıcıyı verdiler. Sorunlar değişmedi. Üçü de aynı şekilde hatalı. Kendi elemanları bile cihazın sorunlu olduğunu bildikleri halde aynı cihazı getirip duruyorlar. Bakın cihazın resmini de ekliyorum ki, sizinde başınız yanmasın.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler