sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Digiturk Nakil Sonrası Yayın Yok Ama Fatura Ödemeye Devam

Pelin Pelin24 Ekim 16:22

1010794621 numaralı engelli üyeliğine Sahibim. Giriş paketi kullanıcısıyken sporun yıldızı paketine geçiş yaptım (geçmez olaydım) yakın tarihlerde de adres değişikliği yaptım ve bunu da Digiturk'e bildirdim. Nakil için ücret karşılığı İzmir Teknofix servisi yönlendirildi. Gelen personel apartmanın uydu bağlantısının Digiturk'e uygun olmadığını ve bunun ayrıca tarafımızdan yaptırılması gerektiğini söyleyip gitmiş. Kendi çanağımız var bağlantının apt uydusu yerine bu çanakla sağlanması için yeni bir kayıt açtım. Aynı bayi ve aynı personel yönlendirildi ve bu sefer hiç gelmeden yine uydunun düzeltilmesini buyurdu. (düzeltildi)  

3. Kaydı da eutelsat tan TÜRKSAT'a geçiş için açtım. Bu veya sonraki açtığım kayıt esnasında (artık hatırlayamıyorum) tuhaf bir şekilde kutumun kayıtlı olmadığını ve değiştirilmiş olabileceğini öğrendim. Üyeliğimin başından beri aynı kutuyu kullanmama rağmen. Kutu değişikliği için bir kez daha aynı personel yönlendirildi. Bu kez teşrif etti ve kutunun kayıtlı olmadığını bu nedenle değişiklik yapamadığını söyledi. Aynı personel görme engelli üyenin durumundan istifade ederek daha önce açılan ve üzerinde görülen tüm kayıtları telefona gönderdiği SMS'leri alarak kapattı. Problem çözülmüş gibi sisteme kaydetti. 

2 aya yaklaştı ve tüm bu sinir harbi, zaman kaybının yanında fatura ödüyorum. Yetmedi nakil servis bedeli ödedim. Ama hala yayın yok. Çözüm yok. Personeli arıyorum ben artık o bölgeye bakmıyorum yeni kayıt aç diyor. Yazıklar olsun deyip iptal etmek isteyince hiç faydalanamadığım paket için cayma bedeli çıkıyor. Yazdıklarımın fazlası var eksiği yok. Bir de bana yaşadığım problem için film kanalı hediye edildi. Dalga geçmenin ötesinde bir durum. Yayın yok yayın ne filmi! Kayıt açmaktan da evde o servisi beklemekten de bıktım. Ya bu problemi çözün ya da cayma bedelsiz üyeliğimi iptal edin. Her iki seçenekte de yayın yokken alınan tüm ücretlerin iadesini istiyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Pelin 4 hafta önce

Bugün için saat bilgisi verilmeden servis kaydı oluşturuldu. Öğleden sonra gelen olmayınca tekrar aradım 18.00-20.00 arası gelecekler dendi ve kimse gelmedi. Çıtayı her geçen gün daha yukarı taşıyorsunuz. Şikayet içinde şikayet edilecek yeni bir şey çıkıyor.

Digiturk Logo Digiturk 4 hafta önce

Sayın Pelin K., ile 27.10.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo Digiturk 24 Ekim 16:23

Merhaba Pelin K., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler