Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Seyhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Digiturk Müşteriyi Söyleneni Anlamamakla İtham Etmek

3.738görüntüleme
Seyhan
Seyhan 09 Kasım 2020 21:55
ÇözüldüÇözüldü
Seyhan'ın Teşekkür Mesajı
“Bahsettiğim sorunu hızlı bir şekilde çözdüler. Önce para iade alıp, sonra talep ettiğim paketi tekrar sisteme tanımladılar.”

07.09.2020 tarihinde 08504801152 platin müşteri hizmetleri ile olan kayıtlı konuşmamızda, sporun yıldızı ve 3 ay dizi film kanallarının hediye edildiği paketi birkaç kez tekrarlatıp teyit ettirdikten sonra 900 kusurlu bir fiyat olduğu ve Ziraat Combo kartımdan 200 TL indirim ile 708 TL'ye bu urunu satin alacağım konusunda anlaştık. 

Ekipler 09.09.2020 tarihinde kurulum için geldiklerinde ödeme işlemi esnasında birden fazla kez hata aldıklarını söylediler. Birkaç kez yaptıkları telefon trafiğinde sisteme paketin hatalı tanımlanması sebebiyle ödemenin gerçekleştirilemediğini söylediler. Tekrar 08504801152 numaralı telefonu aradım evdeki Digiturk ekibi ile konuştular, yine kendi üzerime olan başka telefon numarası üzerinden yeniden kayıt ve paket tanımlandıktan sonra sorunun çözüleceğini sözel olarak bana söylediler. Bu esnada benim satın aldığım paketin sporun yıldızı paketi ve 3 ay ücretsiz dizi film kanalı olduğunu hem telefondaki satış birimine hem de evimdeki çalışanlara teyit ettirdim. Keza sorun çözüldü benim kredi kartımdan Combo kart indirimi sonrası 708 TL ücret kesildikten sonra kurulum tamamlandı ekip evden ayrıldı. Saatler sonra kanalları gezerken ne film dizi kanallarının ne de Bein Sports 2 3 4 kanallarının paketime tanımlı olmadığı uyarısını aldım. Müşteri hizmetlerini aradığımda sanki 50 kez hatalı is yapmayın dememişim gibi paketimin Beşiktaş taraftar paketi olduğu söylendi. 

Durumu anlattığımda ama iste fiyatlar böyle olabilir taraftar paketi satin almışsınız gibi, hem saygısızca hem beni saf yerine konan açıklamalara çok sinirlendim. Tabii ki şikayet talebi oluşturuldu başka da yapabilecekleri şey olmadığı söylendi.

Kısacası bana 900 TL'ye sporun yıldızı paketi söylenip, bu fiyata Beşiktaş taraftar paketi satılıyor :) ve bu durum bana mantıksız izahlarla açıklanmaya çalışıyor. Daha önceleri bu firma ile yaşadığım tatsız tecrübeler nedeniyle yıllardır uzak durmuştum, tekrar abone olayım dedik daha ilk günden mağdur olmam, beni yalancılıkla ve söyleneni anlamamakla itham eden firmayla karşılaştık çok şükür. Yaklaşık 48 saatte sürermiş şikayet talebine cevapları, diyeceğim o ki yarin gidip dekoderi teslim edip ücreti almaya çalışacağım, yoksa mahkeme yolları gözüktü.

Digiturk Logo
Digiturk09 Kasım 2020 21:55

Merhaba Seyhan K., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk12 Kasım 2020 10:51

Sayın Seyhan K., ile 12.11.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Seyhan
Seyhan12 Kasım 2020 10:54

Bahsettiğim sorunu hızlı bir şekilde çözdüler. Önce para iade alıp, sonra talep ettiğim paketi tekrar sisteme tanımladılar.

Digiturk Logo
Digiturk14 Kasım 2020 17:01

Sayın ,Seyhan K., Memnuniyetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Digiturk olarak üyelerimize yüksek kalitede ve beklentileri doğrultusunda en iyi hizmeti sunabilmek için çalışmalarımız sürekli devam edecektir. Sizlerden gelen her türlü geri bildirimin bizim için çok değerli olduğunu bilmenizi isteriz. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler