Digiturk Müşterileri Yanıltarak Kar Etmeye Çalışıyor!

Damla Damla15 Eylül 22:58

3 yılı geçik süredir Digiturk müşterisiyim, birkaç ay önce taahüdümü yenilemiştim. Bana verilen taahhütte dizi kanallarının 2 ay açık olacağı söylendi. Daha sonra memnun olmadığım için ( ailenin yıldızı paketi üyesiyim fakat filmler asla yenilenmiyor ve çeşit çok az ) taahhüdümün henüz birinci ayında olduğumdan dolayı cayma bedelini ödeyip üyelikten çıkmak istediğimi müşteri hizmetlerini arayarak belirttim. Fakat telefondaki kişi caymayayım diye beni yanılttı! Paketimde film kanallarına ek olarak 2 tane dizi kanalını da içerdiğini söyledi. Bunun üzerine caymaktan vazgeçtim fakat birkaç gün önce bu iki kanaldan birinin iptal edildiğini gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım ve şikayet kaydı oluşturttum. Müşteri hizmetleri ya laftan anlamıyor ya da kendilerince oyalamaya çalışıyorlar. Fatura ile ilgili hiçbir şikayetim olmadığına rağmen tenezzül edip aranmak bir yana, gelen mesajda fatura itirazıma yönelik bir sorun olmadığı yazıyordu. Siz müşterilerle dalga mı geçtiğinizi sanıyorsunuz? Müşteri hizmetleri lütfen bizleri kulağıyla dinleyip işlem yapsın. Konuşmalar kayıt altında ve hukuki süreci başlattığımda hepsi ortaya çıkacak. Siz müşterilere yalan konuşma hakkını nereden alıyorsunuz ve yanıltarak üyeliklerini sürdürtüp kar amacı nasıl güdebiliyorsunuz? Bana üyeliğimi devam ettirmem için vaad edilen iki dizi kanalının derhal devam ettirilmesini talep ediyorum. Aksi takdirde mahkeme kanalıyla konuşmaların kaydını çıkarttırıp hakkınızda suç duyurusunda bulunacağım. Tarafıma yazılı ve sözlü olarak dönüş istiyorum, sadece SMS ile dönüşü asla kabul etmiyorum. Biz bunca parayı size karşımızda muhatap bulamamak için ödemiyoruz! Bu sorunu çözememeniz durumunda, taahhüt sizin tarafınızdan bozulduğu için üyeliğimi iptal ettireceğim ve hakkınızda hukuki işlemleri başlatacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum

Cevaplar

profile-icon Damla 4 hafta önce

Sizin gönderdiğiniz maildeki cevap ile benim şikayetçi olduğum konu hakkında asla bir benzerlik bulunmamaktadır. Firma olarak sizin okuduğunuzu ya da söylenileni anlamama veya kasten anlamazlıktan gelerek kandırma politikası içinde olduğunuzu düşünüyorum. Taraflarından biri olduğum konuşma kaydımı dinleme hakkım mevcuttur ve tarafıma mail olarak gönderilmesini talep ediyorum. Aksi takdirde mahkeme kanalıyla aynı konuşmayı sizden talep etmek zorunda kalacağımı son kez bildiriyorum.

Digiturk Logo Digiturk 4 hafta önce

Sayın Damla O., Kayıtlardaki e-mail adresine [email protected] ,adresinden konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

profile-icon Damla 18 Eylül 01:05

Kaç gün geçti hala keyfiniz olup en ufak bir açıklamada dahi bulunmadınız. Daha ne kadar süre bekleyeceğim? Yasal süreci başlatmak zorundayım. Daha fazla kandırılmaya ve haksız yere size para ödemek istemiyorum.

Digiturk Logo Digiturk 15 Eylül 22:58

Merhaba Damla O., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler