Digiturk Müşteri Hizmetleri Üyelik İptali

Şuayip Şuayip16 Ekim 15:24

Müşteri hizmetleri ile sözlü olarak kendimi yeterince ifade etmeme rağmen sözlerimin anlaşılmadığı için bu maili yazma ihtiyacı hissettim.

Uzun süredir Digiturk kullanıcısıyım. (10150040**) Bu platformu sadece İngiltere ligi maçları için almıştım. Bir süredir Ssport kanalı ne yazık ki yok. Yaklaşık 4 hafta sabırla bekledim. Herhangi bir düzelme olmadığına emin olduktan sonra 13.10.2020 tarihinde üyelik iptalim için önce müşteri hizmetleri ile görüştüm daha sonra bana Digiturk'ten gelen mesaja uyarak Ankara Kızılay Gama iş merkezindeki şubeye cihazımı teslim ettim. 24 saat geçmeden Digiturk tarafından arandım ve cazip bir teklif aldım full paket 5 ay 35 TL 7 ay 139 TL ben de yeniden onay verdim. Ama bu görüşmede bana bu paketin başlangıç tarihinin gelecek ay ın 3 ünde aktif olacağı söylenmedi.

Evime kurulum için bir görevli geldi. Ve ne yazık ki 24 saat önce teslim ettiğim cihaz hala aktif olduğu için kurulum sağlayamadı ve cihazla gitti. Teslim ettiğim yerdeki arkadaşın işini sallayarak sistemden düşmemesi nedeni ile yeniden Digiturk e kavuşamadım. Kızılay’a gidip cihazımı oradan almam gerektiği söylendi. Anlayacağınız mağduriyet üzerine mağduriyet yaşıyorum. Takdir ederseniz bir pandemi sürecindeyiz ve Kızılay oldukça kalabalık bir bölge ben tek şansımı cihaz teslimine giderek kullandım. Mağduriyetimin giderilmeyeceğine artık kesinlikle emin oldum. Son 24 saat içerisinde çözüme yönelik herhangi bir çağrı dahi alamadım. Şu an aktif bir üyeliğim var ama evimde ne cihaz var ne kumanda.

Bu süreçte yaşadığım stres ve rahatsızlıktan dolayı artık Digiturk üyesi olmak istemiyorum. Tarafıma yöneltilecek herhangi bir ücretlendirmeyi de kabul etmiyorum. Bu saatten sonra kurulum veya paket satışı adı altında hiçbir çözümü kabul etmiyorum. Benimle sadece hali hazırdaki üyeliğimin sağlıklı bir şekilde sonlandırılması adına iletişim kurulmasını rica ediyorum. Ayrıca beni daha önceden arayan personellerinizden de ayrıca memnun olmadığımı ifade etmek isterim. Lütfen konuya Vakıf olmayan kimse tarafından aranmak istemiyorum. Çözüm mailinizi bekliyorum.

Cevaplar

Digiturk Logo Digiturk 19 Ekim 12:34

Sayın Şuayip C., ile 18.10.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo Digiturk 16 Ekim 15:24

Merhaba Şuayip C., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler