4 g
Yorum Yap
#11445400

Digiturk Kurulum Yapmıyor Ve Bilgi Vermiyor!

Digiturk'e 12 gün önce kurulum başvurusu yaptım. İlk randevumu cumartesi saat 13'e almama rağmen, telefonuma gelen mesajda randevum 13 ila 16 arası olarak belirtildi. Saat 16:00'da hala kuruluma gelmediklerinde, müşteri hizmetlerini aradım, derhal ilgileneceklerini ve dönüş yapacaklarını belirttiler. Herhangi bir dönüş olmadı. Saat 18:30'da arayıp bir saate (randevu saatimden 6 buçuk saat sonra) geleceklerini belirttiler. Evde olmadığımı söyleyerek bir gün sonra gelmelerini rica ettim. Ertesi gün bütün gün evde beklememe rağmen gelmediler. Ertesi gün aradığımda, böyle bir randevu olmadığını belirttiler, yeni gün verdiler.


Ardından geldiklerinde, evde Digiturk bağlantısı olmadığı için çatıdan kablo çekileceği bunun ancak gündüz saati ve yağmur olmayan bir günde yapılabileceği belirtildi. Yağmur sebebiyle randevum bugüne bırakıldı ve saat 10 ila 13 arası geleceklerini belittiler. Bugün hala gelmedikleri için aradığımda başvurumun üzerinden 10 gün geçmesi sebebiyle başvurumun kapalıya düştüğü belirtildi. Ben neden gelinmediğine ilişkin müşteri hizmetlerini arayana kadar bana hiçbir bilgi verilmedi ve boşuna gene evde beklenildi.


Ayrıca, Digiturk'ün Kablo Net ile birlikte yürüttüğü kampanyadan internet paketi aldım. Kablo Net'i defalarca arayıp ne zaman geleceklerini sorduğumda, adıma kayıtlı bir başvuru olmadığı belirtildi. Bunun üzerine 4 gün boyunca defalarca Digiturk'ü aradım. Ancak en sonunda Digiturk kurulmadan Kablo Net'in ekranına başvuru düşmeyeceği bana söylendi. Ancak bu bilgiyi alabilmem için için toplamda iki saate yakın müşteri hizmetleri ile telefonunda görüşmem/beklemem gerekti.


Nihayetinde, aradan 12 gün geçti, ne Digiturk bağlandı ne de internet. İnternetin olmadığı her gün de kendi telefon internet paketimden kullanıyorum ve bu da telefon faturama yansıyor. Digiturk beni 10 günden fazla bekletti, dönüş yapacaklarını söyledikleri hiçbir seferde de dönüş yapmadı, kendi keyfiyetlerine göre başvurularımı iptal etti, randevulara 6-7 saat geç geldi, hiçbir bilgi vermedi. Toplamda 4 gün Digiturk'ün kurulması için evde beklendi, 3 gününde gelen giden olmadı, bir seferinde de gelip kurulumu yapamadılar. Digiturk'ten, müşteri hizmetlerinden ve teknik servisinden şikayetçiyim.

Oğuzcan Oğuzcan 297 Okunma

Cevaplar

  • Oğuzcan4 g

    Sorunum çözülememiştir. Bu gidişle sorunum en erken 19 Ocak 2019 tarihinde çözülebileceğinden başvurumu iptal edeceğim. Cumartesi günü telefonda bugün (14 Ocak 2019) saat 10:00-13:00 arasında kurulum yapılacağı belirtildiğinden iş yerinden izin aldım. Ancak iznim bittiğinden iş yerine geldim. Şimdi saat 15:00'da geleceklerini söylediler. Evde aile üyeleri beklemesine rağmen, belgeleri benim imzalamam gerektiği ifade edildi. Ancak bugünkü Digiturk ile yaptığım konuşmalarda, artık evde olmadığımı belirtmiştim. Buna rağmen teknik servisi yönlendirdiler. Bundan önce de kendim iki tam gün evde Digiturk'ün bağlanmasını bekledim. Üzerime kayıtlı diğer Digiturk üyeliklerini de ayrıca iptal edeceğim. 12 gündür bağlanmaması sebebiyle, fazladan ödemek zorunda kaldığım internet masraflarını da Digiturk'ten talep edeceğim. 2019 yılında bana 15 gün boyunca tv yayını ve daha da uzun süre internet bağlayamayan Digiturk tebrik ederim.

  • Digiturk Temsilcisi4 g

    Sayın O.İ. ile 14.01.2019 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

  • Digiturk Temsilcisi4 g

    Sayın O.İ., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler