14 Eylül 2017
Yorum Yap
#9441378

Digiturk Kampanyası İle İnsanları Yanıltıyor

2017 Nisan ayında sürekli Digiturk tarafından kampanyaüyelik için arandım. Superonline internet aboneliğim olduğundan Digiturk sözüm ona indirimli olarak beni abone yapacakmış. O anlık gaflete kapılarak tamam dedim. Kampanyanın içeri şöyle; aylık 62 TL Superonline'a fatura ödüyorum Digiturk bana 9,99 TL aylık fatura kesecek ve kullandığım internet Superonline üzerinden de bana 9,99 TL'lik indirim yapılacaktı fakat 1 geçti 2 ay geçti 3 ay geçti ne indirim var ne arayan ne de soran.


Digiturk'ten bir bayan arayıp ses kaydımızın Superonline'a gitmediği için indirim tanımlanmadığını anlattı günümüzden itibaren sizi kampanyadan faydalandırabiliriz dedi. Ben üyeliğin başından bu yana yapılmasını istedim olmaz dediler. Digiturk müşteri hizmetleri bu konuda yaşadığım mağduriyeti çözmediği takdirde yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım.

Kadir Kadir 857 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Digiturk Temsilcisi16 Eylül 2017

    Sayın K.K.’a irtibat bilgilerinden ulaşılamadığı için sözlü bilgi verilememiştir. Kayıtlardaki e-mail adresine 7/24, [email protected] , www.digiturk.com.tr ve 0212 473 73 73 No’lu Müşteri Hizmetleri iletişim kanallarımızdan bize ulaşabileceğine dair bilgi gönderilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları