Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Digiturk Haksız Kazanç Elde Etmek

1.419görüntüleme
Kurban
Kurban 22 Kasım 2020 15:37

Digiturk kızımı arayıp Turkcell interneti olanlar dahilinde kampanya deyip abone ediyorlar kızıma internetiz Turkcell olduğu için internet fatura dahilinde 12 ay boyunca 140 TL ödeyeceksiniz yani 12 ay boyunca Digiturk abonesi olursanız internet ve Digiturk 140 TL ödersiniz kızım da kabul etmiş ama maalesef fatura internet hariç 39.99 TL ayrı Digiturk alıyor kızım da müşteri hizmetlerini arıyor bizim öyle bir kampanyamız yok Digiturk'le Turkcell internet müşteri hizmetleri söylüyor kızım Digiturk' ü arıyor onlarda biz öyle bir kampanya yapmadık Digiturk oyunla müşteri abone yapıyor. Bende Digiturk'ü aradım madem kızım abone olmuş ben 12 ay boyunca kızımın aboneliği üzerinden devam edeyim tabii ki tuttuğum takımın maçlarını sezon sonuna kadar izlersem yani.

Trabzonspor maçları dahilinde onlarda bana kredi kararıyla ödersen 12 ay boyunca 39. Tl 428 TL ücret çıkardılar. Bende kart dahilinde kabul ettim ama müşteri hizmetleri kredi kartından üç defa kart numaralarını girmememe rağmen çekemediler öyle kaldı. Şimdi de gelmişiniz bana 12 ay sözleşmeniz var diyorsunuz. Ben kredi kartıyla olursa sözleşme olsun dedim ama çekemediniz ve sözleşmeniz var diyorsunuz. Ayrıca Trabzonspor taraftar paketi dahilinde dedim şimdi Beşiktaş maçlarını veriyorsunuz ben istemiyorum.

Trabzonspor taraftarı paketi olursa devam etsin 39.9 TL 'den kızımın adına aboneliği iptal edeceğim erken aboneliği iptal edeceğim için 273 TL istiyorsunuz ödeyeceğim gereken yerlere şikayet edeceğim şahit kızım ve ayrıca tüm sosyal medya da sizin yalan dolanla abonelik işlem yaptığınız yayacağım bana 300' le 500'le bir şey olmaz siz kaybedesiniz herkes sizin ne olduğunu öğrenir.

Digiturk Logo
Digiturk22 Kasım 2020 15:38

Merhaba Kurban K., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo
Digiturk22 Kasım 2020 15:49

Sayın Kurban K., Tarafımıza yönlendirdiğiniz şikayetiniz, Müşteri Hizmetleri alanından bırakmış olduğunuz 93796604 No’lu şikayet istinaden inceleme aşamasındadır. Şikayetinizin çözümüyle ilgili en kısa zaman içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler