Digiturk Gerçek Dışı Bilgiler İle Müşteri Kazanmaya Çalışıyorlar.

İsmail İsmail15 Ekim 16:00

Merhabalar,

13.10.2020 tarihinde “Digiturk” aboneliği için çağrı merkezi ile iletişime geçtim ve bunun neticesinde tarafıma geri dönüş sağlanarak, Filmin ve Dizinin Yıldızı paketini satın aldım. Paket içerisinde var olan kanalları ve ücretlendirme bilgisini https://www.digiturk.com.tr/digiturk-kampanyalari/filmin-yildizi-dizi ilk olarak link üzerinden edindim. Telefonda da aylık olarak verilen ödeme bilgisi doğruydu 55 TL ödeyeceğim bilgisi verildi fakat paket içeriğinde olan kanallar veya uydu anteni gibi herhangi bir bilgilendirme yapılmadı veya soru sorulmadı.

Kurulum vermiş olduğum adrese gün içerisinde gerçekleştirildi. Ben iş yerinde olmam münasebeti ile üyelik eşimin adına olacağı bilgisi verildi bunu kabul ettik kontrolleri ise ben evde olmadığım için sağlayamadım. Mesai saatim bitip eve gittiğimde kanallar arasında gezerken eksik kanallar olduğunu fark ettim ve Müşteri Hizmetleri ile telefon görüşmesi sağlayarak, verilen direktifler doğrultusunda uydu alıcısını fabrika ayarlarına alarak sıfırlama ve sonrasında kurulum yaptık, fakat hala eksik olan kanalların gelmediğini gördüğümüzde 14.10.2020 tarihi için teknik servis yönlendirileceğini söyledi kabul ettim.

14.10.2020 tarihinde gelecek olan Teknik Servis sorumlusu çalışanın arayarak problem için geleceğini ve sorunun ne olduğu hakkında bilgi rica etmesi üzerine konuyu açıkladığımda eutelsat uydu olmadığı sürece eksik kanalların olabileceği TÜRKSAT uydusunun tüm frekansları desteklemediği bilgisini iletti. Bunun üzerine gelse bile sorunun düzelmeyeceğini çünkü TÜRKSAT üzerinden yayın aldığımızı bildirdi ve karşılıklı olarak anlaşarak teknik servis talebini iptalini gerçekleştirdik.

Olayı kısaca özetlemem gerekirse; -Web sitesi üzerinde var olan kanallar yok ama ücretler ne yazık olmayan hizmete göre alınıyor. -Teknik olarak altyapı sorgulamaksızın şu kanalı buradan izlersiniz bunu bu uydu antenine sahip değilseniz izleyemezsiniz tarzında da bir bilgilendirme yapılmıyor. -Örneğin history kanalı müşteri hizmetleri tarafından tarafıma verilen bilgidir bu yaklaşık 6 aydır yayında olmamasına rağmen resmi web sitesi üzerinde kanal listesinde yer alıyor. (yanlış bilgi beyan ederek satış yapıyorlar)

Bu kadar gerçek dışı bilgi doğrultusunda üyeliğimizi iptal etme kararı aldık. Gerekli olan tüm ekran görüntülerini de sizlere ilettim.

Cevaplar

Digiturk Logo Digiturk 19 Ekim 10:40

Sayın İsmail B., Tarafımıza yönlendirdiğiniz şikayetiniz, Tüketici Şikayetleri alanından bırakmış olduğunuz 92244873 No’lu şikayet istinaden inceleme aşamasındadır. Şikayetinizin çözümüyle ilgili en kısa zaman içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

profile-icon İsmail 15 Ekim 16:33

Merhabalar, sadece bekliyoruz zaten sizden bilgi gelmesini bu platformda kendi şikayet sistemeniz gibi midir bilmiyorum gelişme veya problem çözümü olmadan açık olan şikayetlerimiz "çözüldü" ve "kapandı" görünüyor.

Digiturk Logo Digiturk 15 Ekim 16:00

Merhaba İsmail B., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler