Digiturk Çanak Anten Sorunu Ve Servis Ücreti

Utku Utku1 ay önce

Merhaba, Daha önce de birçok kez başıma geldiği gibi binanın çatısındaki antenden kaynaklı sinyal arızası geliyor. Müşteri hizmetleriyle görüştüm servisi yönlendirdiler fakat her ay ücreti ödenen hizmetten dışsal kaynaklı bir arıza için (kullanıcı hatası veya ekstra bir kurulum isteği vs. Nedeniyle olmadığı bariz bir şekilde ortadayken) teknik servisin ücret talep etmesi etik değildir. Hali hazırda ücretini ödediğimiz bu hizmetin düzeltilmesi için extradan ücret talep etmeniz müşteri memnuniyetini düşürmektedir.

Gelişme :

4 hafta önce

Ücreti ödenen hizmetten faydalanamıyoruz ve bu sorunu çözmek için ekstra ücret talep ediyorlar. Bu şekilde mağdur ediliyoruz. Kullanıcı kaynaklı bir sorun değilse bunu çözmek için para talep etmeniz yakışıksız. Sorunları ayırdetmede ve kategorilendirmede bir problem var.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Digiturk Logo Digiturk 4 hafta önce

Sayın Utku T., ile 03.10.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

profile-icon Utku 4 hafta önce

Sistemde kayıtlı olan ve benim verdiğim numaraya yapılan herhangi bir dönüş olmadı, kendim tekrar aramama rağmen hala etik olmayan bir şekilde ücretsiz gelemeyeceklerini bildirdiler. Digiturk gibi böyle büyük çaplı bir şirket müşteri memnuniyetini sağlayamamaktadır.

Digiturk Logo Digiturk 1 ay önce

Merhaba Utku T., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Utku 4 hafta önce  

    Bize ulaşan bir dönüş hala yok

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler