Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Digiturk Avrupa Bayii Tarafından Resmen Yanılgıya Uğratıldım

1.034görüntüleme
Ege
Ege 24 Kasım 2020 00:10

Yurt dışında yaşıyorum, 3 Ekim tarihinde Digiturk paketi aldım. Ancak bayinizin adı sizin web sitenizden üstte olunca sizin siteniz sanıp kutu siparişi verdim. (Zaten Digiturk Play direkt satış yapmadığı için zorunlu bayiye yöneltileceğimi öğrendim sonradan da)12ay +2 ay hediye kampanyanızda 79€ olan üyeliğe 171€ aldılar bunun zaten 3 haftası kayıp! Şimdi sitelerine bakın bir, aynı paketin birden çok fiyatı bulunuyor! Bir sonraki gün firmayı aradığımda hemen yollayacaklarını 3 iş gününe elime ulaşacağı söylendi kutunun. 

Ancak 3 hafta boyunca ses seda yok! Sonradan evimin kapısının önünde öylece paketi buldum. O da yetmiyormuş gibi kutu çalışmıyor bile. Geldiğinden beri doğru düzgün bir defa bile çalışmadı. Şimdi ise tamamen çalışmayı bıraktı. Daha önceden de sizi arayıp şikayette bulundum ancak geri dönüşüm olmadı.. Demin yeniden arayıp şikayette bulundum. Yüksek mercilere kadar iletmeye kararlıyım. Hakikaten çok ciddi şekilde açıklama bekliyorum ve mağduriyetimin en kısa zamanda giderilmesini talep ediyorum. Gerekli olan her maili ve faturayı saklıyorum.

Digiturk Logo
Digiturk24 Kasım 2020 00:11

Merhaba Ege B., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Ege
Ege24 Kasım 2020 00:13

Demin konuştuğum çalışma arkadaşınızdan da aynı şeyi talep ettim. Lütfen kaydedilen konuşmayı dinleyin. Hakikaten insanların bu kadar hırsızlık yapmasına bir dur deyin. Hem de sizin adiniz altında!

Digiturk Logo
Digiturk01 Aralık 2020 14:04

Sayın Ege B., ile 01.12.2020 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler