Toplam çözüm sayısı
..
Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Digiturk Aldatmacası

2.924görüntüleme
Gülüzar
Gülüzar 21 Ocak 12:22

0212 945 92 48 numaralı telefondan aranıp Türk Telekom ® genel Müdürlüğünden arandığımı, internetimin taahhüdümün dolduğunu söyledi b**** Hanım. Yeni bir taahhüde geçmediğim için TTNET faturamın 192 TL geleceğini söyledi. Sunduğu Digiturk paketli internet taahhüdü onaylarsam bu faturanın iptal olacağını yeni taahhütlü miktar olarak faturalandırılacağını söyledi. Digiturk+TTNET paketi olarak en uygun ® kampanyanın101 TL olacağını aktardı. Onay istedi. Daha sonra tekrar Digiturk tarafından aranacağımı ve onay vermem gerektiğini söyledi B****Hanım. TTNET müşteri hizmetlerini aradığımda daha taahhüdümün dolmasına 9 ay olduğunu ve Digiturk ile böyle bir kampanyaları olmadığını söylediler. 

Digiturk'den şikayetçiyim. İvedilikle tarafıma dönülmesini adıma düzenlenmiş herhangi bir sözleşme taahhüt vs. Olup olmadığını belirtmelerini istiyorum. Varsa da iptalini istiyorum. Eğer olumlu adım atılmazsa gerekli işlemleri yapacağımı belirtiyorum.

Digiturk Logo
Digiturk21 Ocak 12:23

Merhaba Gülüzar D., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Gülüzar
Gülüzar21 Ocak 14:55

Yazdığım yazı da beni arayan bayanın adını neden siliyorsunuz. Kendisinden de şikayetçiyim. Adı Betül. Nereden arıyorsunuz diye sorduğumda ısrarla Türk Telekom Genel Müdürlüğün den diyor. CİMER'e ve Tüketici Hakları'na da baş vuracağım. Ben neye onay verdim neler yapıldı detaylı şekilde açıklama bekliyorum özellikle Betül hanımdan.

Digiturk Logo
Digiturk22 Ocak 09:57

Sayın Gülüzar D., ile 22.01.2021 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler