Digiturk 1080p Kalitesinde Hizmet Alamamam Hakkında!

Tarık Tarık22 Eylül 14:52

Ben 1014659729 numaralı Digiturk üyesi t** ç**. Yaklaşık 11-12 aydır Digiturk üyesiyim. Son 2-3 hafta öncesine kadar Digiturk'ten memnun hatta üyeliğimi uzatacak kadar memnundum. 

Lakin son 2 - 3 haftada yaşadığım sıkıntılardan dolayı şikayet kaydı oluşturmama rağmen geri dönüş alamadım. Son bir kez daha tarafınıza yazılı olarak yaşadığım sorunları dile getireceğim ve 3 gün içinde sonuç alamaz isem Tüketici Hakem Heyeti başta olmak üzere her türlü şikayet mekanizmalarına başvuracağımı tarafınıza iletirim.

1. Sorun : Satın alırken s Sportta verilen bütün Premier lig maçlarının yayınını izleyeceğimi tarafıma söylenmesine rağmen 2 haftadır maç yayını alamamaktayım.

2. Sorun : Satın alırken özelikle sorup aldığım paket içeriğinde bulunan Galatasarayın Avrupa ligi ve Şampiyonlar liginde ki bütün maçlarını ücretsiz izleyebileceğim söylenmesine rağmen 17.09.2020 tarihinde oynanan Avrupa ligi Eleme maçını izleyemedim

3. Sorun: (benim için üyeliğimi yenilememe sebep olan) Bir hafta önce Philips 55pus7304 UHD TV aldım. Netflix, Xbox One s, ve YouTube.com uygulamalarda 4K ve 1080p görüntü kalitesinde sorunsuz ve keyifli şekilde izlediğim görüntüleri, Digiturk yayınlarında 1080p kalitesinde izleyememem ile ilgili olarak servis kaydı oluşturdum. 22.09.2020 tarihinde gelen servis yetkilisinin 1080p veren güncel decoder kullandığımı belirtmesine rağmen 1080p görüntü kalitesinde yayın alamadığımı fark ettiğini bununla ilgili olarak 4K görüntü veren üyeliğe 20 TL farkla geçebileceğimi belirtti. Ben 4K yayın için ekstra ücret vermek istemiyorum. Ben satın aldığım 1080p kalitesinin bana sağlanmasını istiyorum dediğimde sizin TV'niz yeni olduğu için biz gerçek 1080p kalitesinde yayın veremiyoruz hizmetimiz eski kalıyor dedi. Benim amacım 4K maç izlemek değil, benim amacım ücretini ödediğim hizmeti ekstra ücret ödemeden 1080p kalitesinde izlemek.

Yukarıda bahsettiğim sorunlarla ilgili tarafınızdan geri dönüş bekliyorum. Özelikle 3. Sorun çözülmez ise 3.10.2020 tarihinde bitecek olan üyeliğimi uzatmayıp Digiturk üyeliğimi sonlandıracağımı tarafınıza arz eder iyi çalışmalar dilerim.

 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Tarık 3 hafta önce

Parasını ödediğim hizmeti almak için 5 gündür bekliyorum. Faks ile iptal işlemi başlatıyorum

Digiturk Logo Digiturk 3 hafta önce

Sayın Tarık Ç., Tarafımıza yönlendirdiğiniz şikayetiniz, Tüketici Şikayetleri alanından bırakmış olduğunuz 91153713 No’lu şikayet istinaden inceleme aşamasındadır. Şikayetinizin çözümüyle ilgili en kısa zaman içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Digiturk Logo Digiturk 22 Eylül 14:53

Merhaba Tarık Ç., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler