18 Kasım 2018
Yorum Yap
#11163439

Dicle Elektrik Dağıtım Günde 6-7 Kez Elektrik Kesiliyor!

Yaşadığım apartmanda bir haftadır, yaklaşık saat 17.00 ile 22.00 arasında 6,7 kez elektrik kesintisi yaşanıyor. İlçede elektrik dağıtım hizmeti veren "Dicle Elektrik (Dedaş) " kurumu müşteri hizmetlerine durumu defalarca bildirdim. Günde 3- 4 kez müşteri hizmetlerini arayarak arıza kaydı oluşturuyorum. Ekiplere bilgi verileceği söyleniyor. Fakat bir haftadır en ufak bir gelişme olmadı. Arızanın sebebine veya çözümüne dair en ufak bir bilgilendirme de yapılmadı.


Kendi çabamla çevreden bilgi edinmeye çalıştım. Edindiğim bilgilere göre, binamızın bağlı olduğu trafoda şalter atma sorunu yaşanıyormuş ve aynı trafoya bağlı diğer apartmanlarda da aynı problem görülüyormuş. Geçen yıl da benzer bir sorun yaşanmış ve durumdan rahatsız olan vatandaşlar durumu ilçedeki kuruma bildirmişler. Fakat hiçbir sonuç alınamamış.


Vatandaşlar kendi aralarında para toplayarak trafo için yeni bir şalter almışlar ve sorun bu şekilde halledilmiş. Fakat bu problem bu yıl tekrar yaşanmaya başlamış. Bunlar edinmiş olduğum bilgiler. Bu kurumun müşterisi bir vatandaş olarak merak ettiğim şey ilgili birimler/ekipler bir haftadır bu durumla alakalı gerekli çalışmaları neden yapmamaktalar?


Bir haftadır sürekli olarak arıza durumunu iletmeme rağmen soruna ve çözümüne yönelik gerekli adımlar neden atılmıyor ve müşterilere neden bilgilendirme yapılmıyor? Bugün bu şikayeti yazarken bile 1 saat içinde 5-6 kez elektrik kesintisi yaşandı. Konu hakkında gereken çalışmaların ve bilgilendirmelerin yapılmasını talep ediyorum.

Tolga Tolga 699 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler