29 Ocak 2014

Deveyuku.com Eksik Ürün Gönderdi Ama Paramı İade Etmedi

20.01.2014 tarihinde "aynı gün kargo" ilanlı su filtreli elektrik süpürgesi satın aldım. 23.01.2014 tarihinde teslim aldım. Ürün kutusu aşırı deformasyonlu kutu açılmış vaziyette geldi. Kutuya ürünler yerleştirilmemiş resmen tıkıştırılmıştı. Kutuda kırmızı görülen ürün yeşil renk çıktı. Kutu ürüne ait orjinal kutusu değil. Ürün de aşınmaları mevcuttu.

Ürünün hepa filtresi mevcut değil. Firmayı aradık durumu anlattık çözüm olmadı. Geri iade ettim şimdi paramı iade alamıyorum.

Firat 220 Okunma

Cevaplar

  • Firat 17 Şubat 2014

    Ücret iadesinin 01.02.2014 tarihinde yapıldığı söylendi. Bugün 17.02.2014 ve hala ücret iadesi banka kartımda görülmemekte. İade yaptık diyorlar başkada bir şey diyemiyorlar. Bankayı arıyorum hiçbir iade görülmüyor??? Hayatımda bu kadar saçma bir şeyle karşılaşmadım. Birileri dalga geçiyor acaba kim????????????

  • Firat 31 Ocak 2014

    Paragöz deveyükü; Çözüm sıfır, Müşteri memnuniyeti sıfır. -Hepa filtresiz ürünü alıcılar ne yapsın nasıl kullansın. -Tedarikçi olarak ilanda da yazmışsın "orjinal kapalı kutu ürün" bu ibare ne anlama geliyor? Boşuna yazmışsınız. Resimlerde görüldüğü gibi açık kutu geldi. kutusu orjinal değil. -Hala "ürün üreticiden kapalı kutu gelmekte ve ürün çıkışı bu şekilde ekstra bir koruma bandıyla sağlanmaktadır" diye yazıyorsun. Resimlerde koruma bandı nerede. açılmış ürün işte. -Dış kutu kargo sırasında hasar görmüş diyorsun. kargo bu şekilde gelmedi. Siz kutu hasarı olduğu için bu kutuyu Premier marka başka bir ürün kutusuna koyarak gönderdiniz. Resimlerini gönderdim size burada paylaşacağım zaten. Bütün bahaneler saçmalıktan ibaret. Anlaşılan küçücük bir firmasınız. -Adam gibi hatanızı kabul etmek ve hatanızı telafi etmek yerine çingenelik yapıyorsunuz. Para iadesi 3-7 iş günü diyorsun. Ben ürünü iade ettim ama kredi kartı hesap kesim tarihi geçtiği için ben ürün bedelini kredi kartıma ödemek zorundayım. -Hiç telefonlarınızı açmıyorsunuz. Personel yoğun iş hukukuna aykırı saçmalığı yazıp duruyorsunuz. Sizin iş hukuku kitabınızı yayınlarsanız sizden kimse alışveriş yapmaz zaten. -Alıcı parasını öder olay biter gerisi seni bağlar üreticiyi değil. "Orjinal eksiksiz kapalı kutu" ilanı yazmayacaksın o zaman NE ÇIKARSA ŞANSINA YAZACAKSIN" İnsanları enayi yerine koyuyorsunuz. Paramızla rezil oluyoruz. Birde kötü hasarlı arızalı eksik parçalı ürün çıkınca biz suçlu oluyoruz üretici firma suçlu oluyor siz paranızı alıp bizi bağlamaz yazıyorsunuz. Ama o kadar kolay değil ticaret böyle olmaz. İnsanlar anlayacak sizin nasıl bir hukukla çalıştığınızı.

  • Deveyuku.com Temsilcisi30 Ocak 2014

    Değerli Müşterimiz ; Ürünün sitemizde hepa filtre olduğuna dair ürün özelliklerinde herhangi bir bilgilendirme yoktur. Ürün iç aksamı, aksesuar ve teknik bilgisine tedarikçi firma olarak hakim değiliz. Ürünler üreticilerinden kapalı kutu gelmekte ve ürün çıkışı bu şekilde ekstra bir koruma bandıyla sağlanmaktadır.Renk karışımı üretici firmadan kaynaklanabilir. Dış kutu ise kargo taşıması esnasında hasar görmüş olabilir. İadenin yapılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. İade işlemlerimiz 3-7 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir , bilginize sunarız. Saygılarımızla

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön