28 Ocak 2014

Deveyuku.com Arızalı Ürün Gönderdi.

Ben yaklaşık iki ay önce Deveyuku.com'dan bir midi fırın aldım. Fırın geldiğinde çeşitli yerlerinde ezikler olduğunu gördüm. İade edip yeni ürün gönderilmesini istedim-bu arada firmanın anlaşmalı olduğu kargo firmasıyla sıkıntılar yaşadım-. Yaklaşık 15-20 içinde yine benim defalarca-yazdıkları telefon numarasını açmıyorlar(0212 558 90 80)- aramalarım ve zorlamalarımla daha farklı özelliklerde aynı marka bir ürünü gönderdiler. Şimdi de fırının üst tarafı ısıtmıyor, geri alın talebinde bulundum-maille-. Bana cevaben ürünü yetkili servise götürüp rapor alıp bu raporla iade edebileceğim bildirildi. En yakın Termikel yetkili servisi bana yaklaşık 50 km. uzaklıkta.

İbrahim 223 Okunma

Cevaplar

  • İbrahim 31 Ocak 2014

    Benim sorunum hala çözülmedi. Müşteri olarak ben servisle uğraşmak istemiyorum, sıfır ürün aldım ve mağdur oldum. Eğer ürün arızalıysa bu ürünü bana deveyükü.com gönderdi dolayısıyla sorunu çözmesi gereken de kendisidir diye düşünüyorum.

  • Deveyuku.com Temsilcisi29 Ocak 2014

    Müşterimiz İbrahim Genç ile ; 16.12.2013 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmede kendisi üründe hasar olduğunu belirtmiştir ve buna karşılık müşterimizden hasar raporu tutturduktan sonra ürünü değişim için tarafımıza gönderebileceği bilgisi verilmiştir , fakat müşterimiz İbrahim bey hasar raporu tutturmadığı halde kendisinin değişim talebi karşılanmıştır. İbrahim bey'in siparişini vermiş olduğu ürün stoklarımızda mevcut olmadığından dolayı kendisine farklı ürün önerilmiş ve aradaki fiyat farkı 1 gün sonra hesabına yansıtılmıştır. Müşterimiz 25.01.2014 tarihinde tekrardan şu anda kendisinde bulunan ürünün üst tarafının ısıtmadığını ve ürünü iade etmek istediğini belirtmiştir. Yine aynı gün içinde kendisinden yetkili servisten arıza raporu tutturarak ürünü iade için gönderebileceği bilgisi aktarılmıştır fakat müşterimiz yetkili servisin kendisine uzak olduğunu söylemiştir. Konunun firmamızla herhangi bir alakası yoktur. İlk sorunda müşterimizi mağdur etmemek adına hasar raporu olmadan ürünün değişimi yapılmıştır. Fakat arızalı ürünlerde yetkili servisten alınması gereken arıza raporu olmadan iade/değişim işlemi firma prosedürlerimize aykırı olması nedeniyle mümkün değildir.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön