Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Desa Tarafından Yapılan Yanıltıcı Kampanya

profile
25 Mayıs
810

Desa derinin yaptığı 1. Ürünü %30-2. Ürüne%50 kampanyası tüketiciyi yanıltma kampanyasıdır. %30 indirimle aldığım deri montun yanında, mağazada %50 indirim hakkını kullanmam için teşvik edilerek beğendiğim ikinci ürünü alamamak markaya olan tüm inancımı yitirmiştir. Alamama sebebimi yetkilileri aradığımda öğrenme şerefine nail oldum. Kampanya 7000 TL 'nin altında geçerli değilmiş. Mağazanın bile haberi olmadığı, tüketiciye bunun hiçbir mecrada tebliğ edilmediği bir kampanyayı kesinlikle kabul etmediğini bildirmek isterim. Tüm tüketicilerinde aynı durumla karşılaşmaması için Desa markası adına şikayetim üzerinden satın almadan önce bu bilgiye sahip olmanızı isterim.. Aldığım montun, iade işlemini kabul etmenizi ve para iademin acil tarafıma yapılmasını DESA yetkililerinden rica ediyorum!  Tüketiciyi yanıltarak kampanya adı altında satış yapmak Desa markasına yakışmamaktadır. Beni müşteri olarak kaybettiğinizi ve satın aldığım ürünü Desa markası ile giymek, üzerimde taşımak istemiyorum. Mağazadan teslim almadığım ürünün iade işleminin yapılması talebimi kabul etmiyorsunuz. Ben Desa kullanmak istemiyorum. Markanızın süreç içinde bana yaşattığı değersizlik ve almak istemediğim bir ürün için diretme çabası kabul edilemez.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Desa Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 30 sa 21 dk
Desa Logo
25 Mayıs 23:55

Sayın Yetkili, Müşterinin E-mail adresine gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Müşteri İlişkileri.. Desa Deri A.Ş.

Nildağ
26 Mayıs 09:05

Desa yetkilileri, Tarafıma mail ile bilgilendirme yapılmadı ve talebime çözüm üretilmedi. Talebimi yineliyorum: Aldığım montun, iade işlemini kabul etmenizi ve para iademin acil tarafıma yapılmasını Desa yetkililerinden rica ediyorum! Desa olarak yaptığınız dönüş ile yine yanlış beyan vererek tüketicileri yanıltmaya devam etmektesiniz.

Benzer Şikayetler

Desa Kusurlu Mal Satışı

profile
29 Ağustos
96

Desa deri Marmara Park'tan almış olduğum deri montun kusurlu ve hasarlı olarak kargo ile gönderildi. Yaklaşık 4 aydır, ürünümün iadesi için bekliyorum. Mağaza müdürü hiçbir yardımda bulunmayarak, üstü kapalı iade yapılmayacağı yönünde beni uyardı. Aldığım ürün giyilmeyecek kadar kötü ve kusurlu.

Desa Kusurlu Mal Satışı
Desa Kusurlu Mal Satışı
Desa Kusurlu Mal Satışı
+4
1

Desa İade Kabul Etmiyor

profile
22 Ağustos
63

16.08.2023 tarihinde internet sitenizde gördüğüm lacivert süet ayakkabısını almak için Sankopark'ta bulunan mağazanıza gittim. Lacivert ayakkabı ellerinde yoktu, getirebileceklerini söylediler. Ayrıca kampanya olduğunu yanında bir ayakkabı daha almamın uygun olacağını söylediler. Çok içime sinmese d...

Desa Ürün İade Veya Değişimi

profile
04 Mayıs
635

Desa yetkililerine internet sitenizden aldığım mağazanıza götürerek hatasını onaylattırdığım deri mont yapılmadan tamir edildi diye aynı şekilde 2 defa bana geri gönderilmektedir. Size yazdığım mesajda kullanılmış ürün hakkında yorum yaparak iadesini gerçekleşmeyeceğini yazmışsınız ben ürünü kullanm...

2 Destek
1 Yorum
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

İsmail

Biz patronlarına, değişim yapmayıp tamir ettikleri ürünü hediye ettik. Tamirli ürünü kabul etmedik 1 kere giyilen ayakkabının altları nasıl açılır anlaşılır gibi değil insanlar parayı sokakta mı topluyor çok ciddiyetsiz bir firma hatalı ürettikleri ürünü sanki biz ürettik.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Desa Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 30 sa 21 dk
Benzer Şikayet Yaz