Desa ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Haluk'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Desa 10. Günde Tokası Kırılan Kemerin Para İadesi Yapmıyor

1.171görüntüleme
Haluk
Haluk 20 Kasım 2020 18:40

03.11.2020 tarihinde Korupark Desa mağazasından aldığım deri kemer, 13.11.2020 tarihinde metal tokanın kendiliğinden kırılması sonucunda koptu ve kullanılamaz hale geldi. 13.11.2020 tarihinde satın alma işlemini gerçekleştirdiğim Korupark mağazasına giderek, ürünü iade edip paramı geri istedim. Sözde kurumsal firma prosedürü gereği, para iadesi yapamayacaklarını, kemerin inceleme için merkeze gönderileceğini ve tarafıma geri dönüş yapılacağını söylediler. Kemer gitti, firmadan 1 hafta bilgi bekledim. Tam 1 hafta sonra 20.11.2020 tarihinde Korupark şubeyi arayıp bilgi istedim. Sürecin sonuçlandığını ve ürün değişimine onay verildiğini belirttiler. Ben, tekrardan ürün değişimi istemediğimi ve para iadesi istediğimi belirttim. Para iadesi için Desa Bölge Müdüründen onay almaları gerektiğini dile getirip, bir sonraki haftayı hedef gösterdiler. Sonuç olarak, 99 TL satın alma maliyeti olan 1 adet sözde kaliteli ve 2 yıl garantili deri kemeri 10 günden az kullanıp, para iadesi için 10 günü aşkın süre beklemem gerekiyormuş. Desa markası ile ilgili yaşadığım 2. Problem. Bir daha bırak alışveriş yapmayı, Desa mağazasının önünden dahi geçmek istemiyorum. Umarım Desa Bölge Müdürü, 99 TL değerindeki para iadesi için değerli zamanını ayırıp, çözüm sağlayabilir. Kurumsallık adı altında, bir iş yapmama/becerememe izlenimi veriyorlar zira.

Desa Logo
Desa23 Kasım 2020 08:39

Sayın Yetkili, Müşterinin E-mail adresine gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Müşteri İlişkileri.. Desa Deri A.Ş.

Haluk
Haluk23 Kasım 2020 12:01

Desa yetkilisi, şahsi e-mail hesabıma posta göndererek; işimizi dahi dışarıya çıkmadan yaptığımız pandemi döneminde, ücret iadesi için beni AVM içindeki mağazaya çağırmış. Daha önce ücret iadesi için mağazasına gittiğim ve karşımda muhatap bulamadığım firma, şimdi beni mağazaya çağırıyor. Firmanın bulduğu çözüm dahi net ve yapıcı değil. Ödemeyi bankamatik kartım ile yaptım. Kayıtlarınızda mevcut. Mağaza çalışanınız da ücret iadesinin karta yapılacağını belirtmişti. Şimdi neden mağazaya gelmemi istiyorsunuz? Eğer ısrarla mağazaya gelmemi istiyorsanız, şu an bulunduğum konumdan mağazaya kadar olan ulaşım ücretini de ödeyeceğinizi yazılı olarak teyit etmelisiniz. Yaklaşık 32 km'lik mesafenin git-gel taksi ücreti yapar. Sizinle direkt paylaşmadığım e-mail adresime ulaşabiliyorsanız, ödemeyi aldığınız banka hesap bilgimi de net görebiliyor olmalısınız. Ücret iadesini 23.11.2020 tarihinde mesai saatleri içinde ödeme yapılan kartıma gerçekleştirmenizi rica ederim. Mağazanıza ne ücret iadesi ne de başka bir sebep için uğramak istemiyorum daha fazla.

Haluk
Haluk24 Kasım 2020 15:32

Desa firması ödeme yaparken kullandığım banka hesap kart bilgilerime sahip olmasına rağmen, hala AVM içindeki şubeye geliniz diye mesaj gönderiyor. Ödemeyi kart ile yaptım. IBAN bilgimi de Korupark şube çalışanınız telefon ile arayarak teyit etti. Ücret iadesi yapmak için daha neyi bekliyorsunuz? Sokağa çıkma kısıtı tüm ülkece bilinirken, kurumsal kimliğe sahip olduğunu iddia eden firmanın insanları kalabalık ortamlara çağırması ne kadar mantıklı?

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler