sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Derimod'un Bir Gün İçindeki Fiyaskosu

Ayşe Ayşe06 Kasım 2019 11:03

2 gün önce Derimod'dan aldığım botu 1 gün sonra sabah giydim sadece 25 dakika yürüdüm ve topuğunun tabanındaki kauçuk kısmın çıktığını fark ettim. Aynı gün inde iade için mağazaya götürdüm ve incelemeye almamanız gerekiyor kullanılmış dediler. Yürümeden topuğun çıkacağını kimse bilemez ki bilerek alsın ve kullanıcı hatası olsun. Ayrıca kullanılan botun zamanla tabanı çıkabilir ama sorun 1 gün içinde çıkma kalitesizliği.

Ben böyle bir kalitede bota paramı vermek istemiyorum ve iadesini talep ediyorum. Bir gün içinde böyle olan bot daha sonra da sorun çıkartır ve yine kullanıcı hatası derler. Müşterinin mağduriyeti söz konusu burada. Her zaman müşterilerinin ve ürünlerinin arkasında durmalılar yoksa bir botun ücretini almış olabilirler ama bu şekilde bir hizmet mağazanın memnuniyetini oranını ve bittabi bekasını etkileyecektir.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Ayşe 22 Kasım 2019 15:32

5 Kasım'da aldığım bot 1 kere giymekle (25 dakika) tabanındaki kauçuk çıktı incelemeye alındı, cevap alamadım. Müşteri hizmetleri bilgi vermiyor şikayet var yayınıma dönüt yapılmadı mağaza tarafından. İklim şartlarının bu süreçte kötüleşmesiyle mağdur oldum. Ayırdığımbütçeyi mağazalarında kullandım ve rezil oldum.

profile-icon Ayşe 14 Kasım 2019 23:22

5 Kasımda, ilk giymede 25 dakika yürüme sonucu tabanı çıkan botu iade için mağazaya götürdüm incelemeye alındı. Hala sonuç yok hava koşulları kötüleşti ve mağdur edildim. Ayırdığım bütçeyi mağazanızda kullandım ama ortada bırakıldım en kısa zamanda cevap bekliyorum. Bu kalitede bir botu tekrar kullanmak istemiyorum iadesini talep ediyorum

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler