Derimod Yanlış Gönderilen Ürüne Rağmen Bir Türlü Tamamlanamayan İade Süreci

Zahra Zahra01 Ekim 17:10

09/09/2020 tarihinde Derimod internet sitesinden 1 adet çanta ile 1 adet babet siparişi verdim. Babet yerine erkek botu gönderildi. Haliyle anında müşteri hizmetlerini aradım ve iade kaydı oluşturdum. Ürün hızlıca UPS Türkiye ile teslim alındı ve 14/09/2020 itibariyle Derimod Büyükçekmece depo'ya ulaştı.

Ürün iade birimine ulaştıktan sonra arayıp teyit aldım ve en fazla 10 iş günü inde paranın iade olacağı söylendi. Ama bu süre zarfında iade gerçekleşmedi veya en ufak bir dönüş sağlanmadı. Tekrar 28/09/2020'de müşteri hizmetlerini aradım ve durumu bildirdim, hızlıca değerlendirilip tarafıma dönüş yapılacağı söylendi ama yine dönüş yapan olmadı. 29/09/2020'de tekrar aradığımda yetkili birimin kargo takip numarasını ve iade bilgilerini istediği bildirildi ama ürün zaten 15 gündür depoda hala neyi talep ettiklerini anlamış değilim. Yasal ödeme sürecini aştıkları halde hala net bir dönüş yapamıyorlar. Hem yanlış ürün gönderiyorlar hem de bu iade sürecini uzattıkça uzatıyorlar.

Salı günü 3 iş günü içinde sorunun çözüleceği söylendi. Bu süre de dolmak üzere. Sonraki adım, hala çözüm gerçekleşmez ise bizzat genel merkezlerine gidip yetkili biriyle görüşmek olacak. Yine çözülemezse artık bir sonraki adımın yasal yollara başvurmak olduğunu söylemeye gerek yoktur sanıyorum. Pandemi içinde geçen bir süreçte müşteri kaybetmek de pastanın üstüne Çilek olur artık.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler