Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Derimod Yanlış Ayakkabı Gönderildi, 2 Aydır Değişim İçin Uğraşıyorum

Aybike
17 Eylül 2023 15:18
555

14.07.2023 tarihinde Derimod'un internet sitesinden iki adet topuklu ayakkabı aldım. Sipariş elime ulaştığında sipariş ettiğim gümüş rengi topuklu ayakkabı yerine tamamen farklı modelde bir sandalet gönderildiğini fark ettim. Ayakkabıyı yakın zamanda bir etkinlikte giymek istediğim için iade etmek yerine mağazadan değişim yapılmasını talep ettim. Müşteri temsilcisi ile konuştuğumda İzmir İstinyePark Derimod şubesinde gümüş rengi sandalet ayırtıldığını ve genel merkeze değişim işlemi iletildikten sonra mağazadan gidip alabileceğimi söyledi. Bu süreçte bir gelişme olmadığı için tekrar müşteri temsilcisini aradım fakat böyle bir aksiyon alınmadığını söyledi. Ayrıca Derimod İstinye parkı da ne zaman arasam meşgul çıkıyor. 2 aydır siparişimde bana yanlış gönderilen ayakkabının değişimi için uğraşıyorum ve hala hiçbir gelişme olmadı. Yanlış ürün gönderdikleri için ve mağduriyet yaşadığım için bu durumu telafi etmelerini beklerdim fakat çok ilgisiz davrandılar. Hayatım boyunca yaşadığım en kötü online alışveriş deneyimi oldu. En kısa zamanda bu konuyla ilgili geri dönüş bekliyorum ve parasını verip satın aldığım ayakkabının bana ulaştırılmasını istiyorum.

Aybike
31 Ekim 2023 11:33

Derimod müşteri temsilcisi yanlış gönderilen ayakkabıyı Yurtiçi Kargo ile bir kağıda sipariş numarası ve kısaca iade sebebini yazarak gönderebileceğimi söyledi. Yurtiçi Kargo'ya gittiğimde Derimod iadeleri için iade kodu gerektiği söylendi fakat bu süreçte kargoyu gönderebilmem için bana herhangi bir iade kodu tanımlanmadı. Kendim internet sitesi üzerinden iade kodu oluşturamıyorum çünkü yanlış ürün sorununu çözmeleri için yaklaşık 3 aydır müşteri hizmetleri ile görüşüyorum ve sistem 15 gün geçtiği için iade kodu oluşturmuyor. 4 Ekim 2023 tarihinde müşteri temsilcisi ile tekrar görüştüğümde durumu açıklayan bir mail yazmamı; ürünü internet sitesi üzerinden iade edemediğime dair ss görüntüsü alıp maile ekleyip Derimod'a göndermemi söyledi. Sonrasında maile cevap olarak iade kodu göndereceğiz dedi. 5 Ekim 2023 tarihinde maili yazıp gönderdim fakat hala iade kodu gönderilmedi. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesini talep ediyorum, aksi takdirde Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Derimod Yanlış Gönderilen Ürün

Özlem
10 Kasım 2023 20:14
747
"Yaşanan yanlışlıktan dolayı özür amaçlı hesabıma 100 liralık indirim kuponu tanımlandı teşekkür ediyorum"
Derimod Yanlış Gönderilen Ürün
Derimod Yanlış Gönderilen Ürün
Derimod Yanlış Gönderilen Ürün
Derimod Yanlış Gönderilen Ürün

Derimod Eksik Ürün Gönderimi

Şüheda
05 Eylül 2023 10:58
104
Derimod Eksik Ürün Gönderimi
Derimod Eksik Ürün Gönderimi

Derimod 1 Kere Giydiğim 1 Haftalık Ürünün Arkasında Duramadılar

Burçin
08 Haziran 17:51
140
1

Derimod Reklam Hatası Ve Yanıltıcılığı

Gonca
27 Mayıs 12:13
153
4
Çözüldü

Derimod Kusurlu Ürün Gönderimi

Damla
01 Mayıs 16:02
178
"Derimod müşteri hizmetleri tarafından tekrar arandım. Antalya 5M Migros Derimod mağazasına ayakkabıyı getirmemi ve ilgileneceklerini söylediler. Mağaza müdürü yaşadığım mağduriyeti göz önüne alarak ürünün sıfırını bana göndereceklerini söyledi. İlgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum."
Derimod Kusurlu Ürün Gönderimi
Derimod Kusurlu Ürün Gönderimi
Benzer Şikayet Yaz