Derimod ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Derimod Ürününün Arkasında Durmadı

964görüntüleme
Duhan
Duhan 25 Kasım 2020 22:30

31.10.2020'de Derimod mağazasından bir ayakkabı aldım. 5. kullanımımda topuk taban kısmında açılma meydana geldi, ve iki tarafında taban lastiğinde dökülmeler olmaya başladı. Mağazaya ancak 14.11.2020'de ürünü götürebildim, 5. kullanımdan sonra ayakkabıyı kullanmadım. Ürünü merkeze göndermek üzere teslim aldılar, takriben 1 hafta sonra ayakkabımı mağazadan alabileceğime ilişkin gelen mesaj üzerine ayakkabıyı almaya gittim. Sadece açılan kısma yapıştırıcı işlem uygulanmış, diğer deforme olan kısımlara hiçbir işlem yapılmamıştı. 

Bunu bu şekilde kabul edemeyeceğimi söyleyerek, ürün değişimi ya da para iadesi talep ettim. Talebim üzerine tekrar merkeze gönderilen ayakkabıyı birkaç gün sonra mağazadan almam konusunda bir SMS daha aldım. Gittiğimde kullanıcı hatası denilerek ürün tarafıma iade edildi. Mağazanın yapabileceği bir şey olmadığını söylemeleri üzerine, Hakem Heyeti'ne başvurmam ya da müşteri hizmetlerini aramam mağaza sorumluları tarafından söylendi. Kaliteli diyerek ayakkabı aldığım marka 5 gün kullanımda deforme olan ayakkabısını kabul etmedi ve suçu benim üzerime attı. 

Sıcağı sıcağına müşteri hizmetlerini aradım, onlarında bu aşamada bir şey yapamayacaklarını, ilk iademi tamir kaydıyla açtılarsa bir iade hakkım daha olduğunu, bunun için mağazaya gidebileceğimi söyleyerek telefonu kapattılar. Bana "hadi kardeşim, Hakem Heyeti'ne git! " tavrıyla akıl veren mağazaya bir daha uğramayacağımı kendilerine bildirdim. Akşamında Instagram ve Twitter'dan yaptığım paylaşım üzerine iletişim bilgilerim alındı. 25.11.2020 'de müşteri hizmetleri tarafından arandım. Bana söyleyebildikleri tek şey mağazaya 3. kez ayakkabıyı götürmem, kendi sistemleri kötü olduğu için teslim ettiğim bilgisini arayarak müşteri hizmetlerine benim vermem!  

Mağaza beni kovmaktan beter etmiş, "Hakem Heyeti'ne git, orada çözersin, biz işlemeyen sistemimizde sorununu çözemeyiz" demiş... Üstüne ben yine mağazaya mı gideceğim? Hiçbir sebeple Derimod mağazalarına uğramayacağımı, ulaşabildiğim kadar insana da durumu anlatacağımı kendilerine ilettim, mağazanın yönlendirmesiyle (! ) Hakem Heyeti'ne başvurdum. Onlarda süreç 6 ay sürer dediler ama olsun... Bir kış giyersin diyerek sattıkları ayakkabının 5. Günde elimde kalmasını, ve malına sahip çıkmayan Derimod zihniyetini sindirmeyeceğim. Ürünü satana kadar Derimod bir marka, sattıktan sonra pazar tezgahından daha ilkesiz!

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler