Derimod Deri Hatalı Ürünün İadesini Kabul Etmiyor!

Oya Oya03 Aralık 2013 12:20

23.11.2013 tarihinde Derimod Deri Ankamall şubesinden deri bir bot satın aldım. Ayakkabıyı ilk giydiğim gün, yarım saat içerisinde zımbaları döküldü. İade etmek amacı ile götürdüğümde ise merkeze incelemek üzere yollayacaklarını ve 3 hafta içerisinde geri döneceklerini söylediler. Bir ayakkabının giyildiği saat içerisinde deforme olması, ürünün defolu oluşundan başka bir şekilde açıklanamaz.

Defolu bir ürün aldığım için 3 hafta beklemek zorunda olmam kabul edilemez bir durum. Bunu çalışana söylediğimizde marka politikasının bu olduğunu söyledi. Ancak Derimod gibi bir markanın müşteriyi bu şekilde mağdur edecek bir politikaya sahip olmasına anlam veremedim ve hayal kırıklığına uğradım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Derimod Logo Derimod 02 Haziran 2015 09:26

Derimod markasına ilişkin şikayetlerin çözümü için www.derimod.com.tr, [email protected] email adresi ve 0850 288 4 288 numaralı müşteri hattıyla iletişime geçilmesi gereklidir.

profile-icon Oya 05 Mart 2014 13:16

Tarafima geri donus, tukeci hakem heyetine gidecegimi soyleyen bir mail atinca yapildi. Mail attiktan bir gun sonra bir bayan arayip kaba bir sekilde 'ayakkabanizi iade edebilirsiniz" dedi ve suratima kapatti. En azindan iade edebildim ancak surecteki tutumdan hic memnun kalmadim. Bir daha derimod'dan alisveris yapmayi dusunmuyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler