Toplam çözüm sayısı
..
Derimod ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sinan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız boş yıldız boş yıldız 3

  • profile
1 Destekçi

Derimod Bot Aldım Pişmanım

1.107görüntüleme
Sinan
Sinan 08 Ocak 13:03
Derimod Bot Aldım Pişmanım

21.10.2020 tarihinde Balçova Selway alışveriş merkezi Derimod'dan alığım bot beni rezil etti giyindiğimde gayet şık ve konforluydu. Kullanmaya başladığım ilk gün ayak topuğumun soyulmasına yaralanmasına sebep oldu eve ® zor attım kendimi. Bir hafta başka bir ayakkabımın topuğuna basarak dolaştım. Mağaza şikayetimi belirttim incelemeye / tamire gönderdiler. Ortalama 20 gün sonra geri geldi evde botları giyindim sorun yoktu ayak topuğumdaki yara iyileşmiş beğendiğim kendime yakıştırdığım botlarıma kavuşmanın sevinci ile kıyafetlerimi giyinip arkadaşlarla Alsancak'a eğlenmeye gittim. Aracı otoparka bırakıp arkadaşlarla buluştuğumuz noktaya yürüdüm fakat ayağım tekrar aynı şekilde yaralanmaya başladı ve botları çıkarıp otoparka kadar yalın ayak yürümek zorunda kaldım. 

İyi niyetimi koruyup mağazaya ürün iadesi için başvurdum aradan tekrar 20 gün sonra ortalama ürün değişimi için onay verildiğini söylendi bu arada mağaza çalışanı müdürü o kadar ilgisiz ve alakasız ki ürünü satarken bir beyefendi böyle durumlarda ise almasaydın zorla mı verdik edasıyla muamele yapılıyor ben bu kadar ilgisiz bir mağaza görmedim. Param ® iade edilmeyecek bende başka bir ürün alayım dedim mağazada başka bir bot beğenmeye belki de aynı sorunları tekrar yaşayabilme ihtimaline bile iyi niyetimi bozmamaya çalışırken beğendiğim bir ürünün numarası var mı diye sorduğumda mağaza da benden sonra gelenlerle ilgilenildi bekledim. Hatta kapının önünde bir sigara içtim içeride personel yoktu. Seslendim yardımcı olmaları için beyefendi çalışan başka müşterilerle ilgilendiğini vakti olmadığını belirtti artık dayanamadım ve hakkımı sonuna kadar manevi tazminat ve Tüketici Hakem Heyeti ile aramaya karar verdim... 

Yalnız botları iki kere gönderdiğim esnada alışveriş fişini ya kaybettim ya da mağazada kaldı bilemiyorum. Kendim Buca'da oturuyorum Optimum mağazası yakın diye oraya gittim fatura istedim biz veremeyiz dediler alışveriş yaptığınız mağazadan alabilirsiniz dediler... Üşenmedim üşenmeyeceğim işimi gücümü bırakıp Selway'daki mağazaya gittim oradan da bana faturayı veremediler bugün gerekli yerlere başvuracağım acil lazım ama müşteri temsilcileri bile bugün mail adresime gelebileceğinin teminatını veremiyor. Çalıştığım bankayı aradım yaptığım alışveriş provizyon kodunu aldım. Buna rağmen bir fatura alışveriş yaptığıma dair bir belge alamadım lakin. Hakkımı kesinlikle arayacağım.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler