12 Ağustos 2016
Yorum Yap
#6185458

Deriden Müşteri Hizmetlerini Ulaşamıyorum

Deriden'den almış olduğum Toms ayakkabılar 1 ay dolmadan söküldü ve uğraşsam beceremeyeceğim hızda ve şekilde deforme oldu. İadesini talep edip ayakkabıyı geri gönderdim. Durumunu anlamak içinde 2 haftadır müşteri hizmetlerini arıyorum ve daha o telefonu açan olmadı. Yalandan müşteri hizmetimiz var diye internet sitesine koyduğunuz numarayı ve bordronuzda bu sıfatla çalışan elemanlarınızı acilen gözden geçirin.


Deriden mağazalarından yapmış olduğum ilk ve kesinlikle son alışveriş olacak bu. Eğer hizmet etmeyi beceremeyeceksiniz var olduğunuz sektörü bir daha gözden geçirin. Mağazaya iki tane ayakkabı koymakla bu işin yapılamayacağını bu zamana kadar öğrenememeniz ve buna rağmen hala ayakta kalabilmeniz çok ilginç. O müşteri hizmetleri o telefonu ya açacak, ya da tüm haklarımı kullanıp uzun süre benimle ve benim gibilerle uğraşmanız için elimden geleni yapacağım.

Ezgi 115 Okunma

Cevaplar

  • Deriden Temsilcisi15 Ağustos 2016

    Değerli Müşterimiz; Çağrı merkezimize ulaşma ile ilgili yaşadığınız aksaklık için üzgünüz. Kampanya döneminde olduğumuz için hatlarımızdaki yoğunluk sebebiyle kısa süreliğine ulaşamamış olabilirsiniz. Ürününüz kalite kontrol birimimiz bünyesinde marka uzmanlarımız tarafından incelemeye alınmıştır. Ürününüzde üretimsel sorun tespit edilmemiş olup, üretim sorunu tespit edilmeyen ürünler için iade ya da değişim yapılamayacağını, değişim/iade talebinize olumlu yanıt veremediğimizi, yapılabilirliği varsa ürün bakım-onarım işlemi için mağazamız ile iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz. Saygılarımızla Deriden Müşteri Hizmetleri 444 0 825

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler