12 Temmuz 2013

Deriden Ayıplı Malın Değiştirilmemesi!

09.12.2012 tarihinde 119557 numaralı fatura ile aldığımız Sergio Taccini spor ayakkabının taban göçmesi üzerine Ankamall Deriden Mağazasına kalitesiz mal kullanıldığından değişimi için teslim ettim. Deriden Mağazası 15 gün içerisinde tarafımın haberdar edileceğini söylemesine rağmen, telefonla aranmam üzerine Deriden Mağazasını bir hafta önce aradığımda mağaza çalışanı müracaatımın olmadığını söyledi.

Ben de kendisine müracaat numaramı vermeme rağmen aranmamam üzerine 09.07.2013 tarihinde Deriden Mağazasına gittiğimde 7 aylık kullanım sonucu tabanında kalitesiz malzeme kullanılması nedeniyle çöken ayakkabılarına malzemeden kaynaklı sorun olmadığından değişim yapılmayacağı bildirildi.

Atila 85 Okunma

Cevaplar

  • Deriden Temsilcisi12 Temmuz 2013

    Değerli Müşterimiz; Ürünlerimiz inceleme heyetimize sunularak incelenmektedir.Üretim sorunu tespit edilmeyen ürünler için iade ya da değişim yapılamayacağını üzülerek belirtiriz.Ancak kabul ettiğiniz taktirde sizi mutlu edebilmek adına yapılabilirliği var ise ürün tadilat -bakım işlemi için mağazamız ile iletişime geçebileceğinizi bilmenizi isteriz. Saygılarımızla Deriden Müşteri Hizmetleri 444 0 825

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön