05 Eylül 2019
#12556293

Media Markt - Denizbank Çelişkisi!

31 Ağustos 2019 Cumartesi günü Ankara Forum Media Markt mağazasından Denizbank 0 faizli kredi ile Samsung A10 cep telefonu almaya gittim. Bir önceki gün Ankamall Media Markt dan 0 faiz ile bir arkadaşım aynı cihazı ek hizmet bedeli ödemeden almıştı. Forum Media Markt telefon bölümünde çalışan arkadaşlar telefon sigortası (kasko) denen ek hizmetin 2000 TL altındaki telefonlarda 0 Faizli kullanım için yaptırılmasının zorunlu olduğunu ve kasko olmazsa 0 faiz kampanyasından faydalanamayacağımı söyledi. Mağaza sorumlusu ve yardımcılarının talimatı olduğunu belirttiler.


Denizbank personeli arkadaşa sorduğumuzda mecburiyet olmadığını, kaskosuz da kredi çıkabileceğini söyledi ve bende diğer çalışanların ek hizmet adı altında insanları kandırdıkları için farklı konuşulduğundan, ürünü almadan mağazadan çıkış yaptım ve Teknosa mağazasından hiçbir ek hizmet bedeli ödemeden yine faizsiz krediyle aldım.


Şimdi sorum şu Media Markt gibi büyük bir firma neden ek hizmeti mecbur kılıyor? Denizbank tan tanıdıklarım ve çevremden sadece cihaz bedelini 0 faizle almış arkadaşlarım varken ben neden kasko parasına mecbur bırakılıyorum? Şubeye göre şartlar neden farklılık gösteriyor? Bu kadar büyük bir firmanın ihtiyaç duyulmayan ek hizmeti tüketiciye mecbur kılmasını anlamış değilim!

Berkay Berkay 2.102 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Denizbank Temsilcisi06 Eylül 2019

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları