Denizbank'ta 3 Yıldır Farklı Şubelerin Yaptığı Hatalar

Yusuf Yusuf18 Mart 01:49

3 yıldır Denizbank ile çalışıyorum. Kredi kartı almak istemiştim mobilden onaylanmadı şubeden onaylandı, sebebini personele sorunca sizde mobilden başvurmayın gibi lakayıt bir cevap aldım. Kredi kartımın borcu vardı bloke olmuş haberim yoktu, benden borcun tamamını almak için yalan söyleyip ödeyin açılır dediler ve hiçbir zaman açılmadı. Anne kızlık soyadını yanlış girmişler ve hesap kartım bu yüzden bloke oldu. 

Yeni kart 40 gün sonra bana geldi. Telefonumu ve numaramı değiştirdiğim için bugün bankadan iletişim bilgilerimi güncelleyip yeni kart aldım. Bilin bakalım ne oldu? Tabii ki güncellenmedi. Hatta şifre vs. Ne varsa eski telefon numarama gitmiş. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 18 Mart 09:35

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler