10 Kasım 2017
#9776354

Denizbank'ın Varlık Şirketi İle Sicil Güncelleme Adli Takip Sıkıntısı

Denizbank adlı banka 2012 yılında kendilerine olan kredi kartı borcumu ve kurtaran hesap borcumu iletişime geçmeden varlık şirketine satmış askere gittiğim bir dönemde adli takip başlatılmış. Borçları icra dairesine hiç indirimsiz ödediğim halde sicilimi güncellemeyerek 5 yıldır beni mağdur etmektedir. Kendileriyle iletişim kurduğum halde varlık şirketine borcum olduğunu onu ödersem güncelleme yapılacağı söylenmekte varlık şirketinden borcum olmadığına dair ibraname aldığım halde kabul etmeyerek sicilimi varlık şirketinin düzelteceğini söyleyerek topu şirkete atmaktadırlar. Bu süre içerisinde hiçbir bankadan kredi çekemediğim gibi kredi sicilim de hiç bir şekilde düzelmiyor ve adli takibim hala açık durumda gözükmektedir. Müşteri memnuniyeti acısından mükemmel ilgililer.

Uğur Uğur 891 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Uğur22 Kasım 2017

    Denizbank dışarıya ilgili görüntüsü vermek için bu otomatik cevabı vermekle kalmış yardımcı olmak yerine müşteriye geri dönüş bile yapmamıştır.

  • Denizbank Temsilcisi13 Kasım 2017

    Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 444 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Ziyaretçi Yorumları