Denizbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Muhammet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Denizbank'de Kapatılmış Karta Borç Yansıtmak

1.300görüntüleme
Muhammet
Muhammet 22 Kasım 2020 10:57
ÇözüldüÇözüldü
Muhammet'in Teşekkür Mesajı
“İlgilendiği niz için teşekkürler iyi günlerde çalışmak dileğiyle hoşçakalın”

Şişli şubesine hesabıma ait bir hesap kart almak için gittim bankanızda çalışan memur benim telefondan bir yerlere mesaj gönderdi bana verdiği kartın para kartı olduğunu söyledi sonra anladım ki benim telefondan kredi kartı başvurusu yapmış ve bana kredi kartı vermiş ben bu kartı kapatmak için müşteri hizmetleri ni aradım kapatmam halinde kredi kartı yansıtılacağını şöyle di.

Yalnız 20.10.2020 tarihine kadar kullanmam karşılığı kredi kartı aidatından muaf tuttular sonrasında 20.10.2020 tarihinde kartımı kapatmak için müşteri hizmetleri ni aradım kartımı kapattırdım aradan 1 ay geçtikten sonra kapalı olan kartıma kart aidatı olarak 135.50 TL yansıtılmış konuyu araştırmanızı sizden rica ederim.

Denizbank Logo
Denizbank22 Kasım 2020 12:06

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

Muhammet
Muhammet23 Kasım 2020 11:56

İlgilendiği niz için teşekkürler iyi günlerde çalışmak dileğiyle hoşçakalın

1 Yorum

Muhammet
Muhammet23 Kasım 2020 13:23
 

Sorunumu çözdüğünüz için teşekkür ederim iyi günlerde çalışmak dileğiyle hoşçakalın

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler