sta-4-hoverİyi Çözüm

Denizbank Yıllık Kart Aidatı Diye Kesinti

Murat Murat01 Haziran 16:08

Kredi kartını kullandığım Denizbank her yıl tarafıma "yıllık kart ücreti" adı altında çeşitli miktarlarda haksız olarak kartımdan para tahsil etmektedir. Geçen yıl itiraz ettik tahsil edilen para "bonus" olarak geri ödendi. Bu yıl söylediğimde ise bunu herkese yansıttıklarını bu tahsilatın bana verdiği hizmet için alındığı bilgisini aldım. 

Kartımı iptal edeceğim dediğimde yansıtılan ödeme tutarı bonus olarak geri veriliyor, ancak ses çıkarmayınca banka haksız olarak bunu size yansıtıyor. Uygulamanın tamamen bankanın inisiyatifinde "keyfi" bir uygulama olduğu açık ve nettir. Tahsil edildiğinde tahsilatı yerinde bulan banka itiraz edince parayı bonus olarak geri veriyor. Telefon ile yapmış olduğum görüşmeden herhangi bir sonuç alamadığım için, kamuoyu önünde paramı iade etmenizi istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Murat 04 Haziran 13:14

Yapmış olduğum telefon görüşmesinde iptalin gerçekleşmeyeceği kesin ve net olarak belirtildi, ancak sikayetvar.com üzerinden yaptığımda param 2 gün içinde iade edildi. Buradan çıkaracağımız sonuç; bankaların "yıllık kart ücreti" adi altında alınan paralar, "keyfi" ve sesini çıkarmayan vatandaşa yapmış olduğu ekonomik tacizden başka bir şey değildir. Sorun bireysel yapıldığında banka baskısı altında parayı tahsil etmeye yönelik olup, komuoyuna yansıtıldığında mağduriyet giderilmiş gibi lanse ediliyor. Lütfen elinizi cebimizden çekin! Söyleyecek söz bulamıyorum.

Denizbank Logo Denizbank 02 Haziran 17:33

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler