Denizbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ali'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Denizbank Ve Kart Aidatı!

225görüntüleme
Ali
Ali 30 Kasım 2020 12:34

Uzun zamandır Denizbank kredi kartı ve bankamatik kartı kullanıyorum. Adamlar 135,50 TL kart aidat ücreti kesmişler. Her sene aynı sorunu yaşamak zorunda mıyız? Bizim maaşlarda sizin bankanız üzerinden yatıyor. Hele pandemi döneminde insanlar zor durumdayken 135.5 TL'nin derdine mi düştün Denizbank? Ne yapıyorsunuz siz sabit müşteriden kart aidatı kesmek nedir? Kendinize gelin!

Gelişme
Gelişme

07 Aralık 2020 11:51

Denizbank kartımdan 135 TL para kesti aradım talep oluşturdum biraz evvel dönüş yaptı olmayacağını söyledi. Aynı iş yerindeki arkadaşıma iade olurken bana neden değil? Hiç sorun değil bende kredi kartını kapatır sizinle ilişiğimi keserim. Memlekette banka mı yok! Garanti Bankası aidatsız kredi kartı veriyor.

Denizbank Logo
Denizbank30 Kasım 2020 12:46

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler