Denizbank Şubesi Yanlış Bilgi Veriyor

Fethiye Fethiye5 yıl önce

1 yıl önce konut kredisi aldım. Dask sigortası yapıldı ve tesadüfen öğreniyorum ki fazladan 60 bin tl daha sigorta yapılmış. Hesabımda da ödemesi alınmış şubeyi aradığımda sistem yanlışlıkla yaptığını gelip dilekçe verip iptal etmem söylendi. İşten zar zor izin alıp gittim şimdi aradığımda E*** hanım sert bir uslüpla tekrar gelip imzalamanız gerektiğini söylüyor.

Nedeni sorduğumda önceki arkadaşın eksik bilgi verdiğini söylüyor. Hesabımı devamlı kontrol etmemi her zaman yanlışlıklar yapıldığını söylüyor. Bankanın kendi çalışanlarını devamlı kontrol etmesi sizce daha doğru değil mi? Madem devamlı böyle bir sorun var bankanızı bir gözden geçirmeniz daha iyi olacaktır. Her aradığımda bir önce görüştüğüm kişi işten ayrıldığı söyleniyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 5 yıl önce

Müşterimiz Sn Fethiye A. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler