Denizbank Sigorta İadesinden Hesap İşletim Ücreti Kesti!

Kubilay Kubilay6 yıl önce

Babamın sağlığında Denizbank'tan çektiği krediye ait tutar, vefatı sonucu hayat sigortası şirketince bana ve anneme ödenecekti . Bu sebeple başvurduğumuz viaport şubesi, kendi şubelerinde bir hesap açmamız gerektiğini ödemenin açılan hesaba yapılacağını söyledi. Bunun üzerine annem ve ben hesabı açtık.

Sigorta şirketinden paranın bu hesaba yatırılması ile Denizbank' ta açık olan ve hiç kullanmadığım diğer hesaplarıma ait hesap işletim ücretleri anında çekildi. Vefat sebebi ile sigorta şirketinden aldığım paranın kuruşuna dokunmadan Denizbank'a resmen bağış yaptım. Zorla açtırılan hesap sonucu oluşan durumun acil bir şekilde çözümlenmesini ve paranın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Kubilay 6 yıl önce

Üçüncü kez yazıyorum, üstünden 35 gün geçti tek bir kişi beni aramadı! Müşteri Memnuniyeti Bölümü'nden standart bir mail daha kesinlikle istemiyorum yarın aranmak istiyorum! Sanırım bu şekilde pes edeceğimi düşünüyorlar ama etmeyeceğim!

Denizbank Logo Denizbank 6 yıl önce

Müşterimiz Sn U. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

profile-icon Kubilay 6 yıl önce

Hala bir dönüş bekliyorum kendilerinden, buraya standart bir cevap yazıldı ama hiç kimse bana dönüş sağlamadı.

Denizbank Logo Denizbank 6 yıl önce

Müşterimiz Sn Kubilay U. tarafından iletilen bildirim bankamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi Bankamız internet sitesinde yer alan ”Önce Müşteri” linkinden ya da 444 0 801 numaralı Önce Müşteri Hattı’ndan iletebilirsiniz. İyi Günler Dileriz, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü 444 0 801

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler