Denizbank Personel Yanlış Bildi Verdi

Işıl Işıl 2 ay önce

Kazasker şubesinde E**** hanımdan 3 gün önce kredi kullandım. Acil nakit ihtiyacını şubeye gelen kredi kartından karşılayacakken kendisi kredi önerdi ve benim kısa süreli ihtiyacım olduğunu biliyordu. Bugün cayma için aradığımda ceza ödeyeceğim söylendi ve hesap hareketlerinde 4 adet farklı sigorta kesildiğini artı 699 TL maksi paket diye bir kesinti olduğunu gördüm. Bunların hiçbirinin bana açıklaması yapılmadı. Sanki zorunluymuş gibi masraf adı altında tanımlamalar yapmış. 4 tane krediyi kendi rızasıyla kim yapar acaba?

Kredi içinde erken kapamada ceza ödeyeceğim bilgisi verilmedi. Bugün kapatmak istesem kredi cezası ve yaptığı poliçelerle birlikte 5000 TL'ye yakın zararım oluyor. Yapılan poliçeleri kendim çağrı merkezini arayıp iptal ettirdim ama insan bu şekilde saf yerine konulmaz. Hayat sigortası ve dosya masrafı tamam ama 3 tane 250 şer TL'lik sigorta artı 699 TL'lik paket nedir konunun çözülmesini rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Denizbank Logo Denizbank 2 ay önce

Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz bildiriminiz Bankamıza ulaşmış olup incelemelerin başlatılması amacı ile kayıt altına alınmıştır. Değerlendirmelerimiz hakkında, kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden en kısa sürede size bilgi verilecektir. Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili paylaşmak istediğiniz tüm şikâyet, öneri ve taleplerinizi www.denizbank.com.tr internet sitemizde yer alan ”Deniz Dinliyor” linkinden “Müşteri Memnuniyeti Formu” ya da 0850 222 0 801 numaralı ’’Önce Müşteri Hattı’ndan bize iletebilirsiniz.’’ Saygılarımızla, DenizBank A.Ş. Müşteri Memnuniyeti Bölümü

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler